GBPUSD Zayıf Bir Gündem İle Haftayı Tamamladı

Brexit’in yasalaşması sonrasında 1,32 seviyesi üzeri fiyatlamaları ile dikkat çeken GBPUSD paritesinde 2020 yılına kadar İngiltere tarafından sürdürülecek olan serbest ticaret anlaşması müzakerelerine ilişkin oluşan belirsiz Sterlin tarafını bir miktar baskıladı. Ayrıca uzunca bir süredir piyasaları meşgul eden Brexit çıkmazının ekonomi üzerindeki çatlaklarının yavaş yavaş belirginleşmesi ile makroekonomik verilerde dikkat çeken zayıf görüntü ile paritenin kısa vadede yönünü aşağı çevirdiği görülmekte.  Ancak bu hafta verilerin bir miktar yükseliş ivmesi içerisine girmesiyle İngiltere tüketici fiyat endeksi beklentilerin üzerinde gelirken, perakende satışlar verisi Ocak ayında yüzde 0,8 ile beklentileri karşıladı. Bugün ise İngiltere imalat aktiviteleri açısından önem arz eden İmalat PMI rakamı 51,9 ile bir önceki aya oranla genişleme kaydetti. Ancak Hizmet PMI rakamında ise bir önceki aya oranla hafif bir zayıflığın yaşandığı dikkat çekiyor. 

ABD tarafına bakacak olursak, geçtiğimiz hafta zayıf gelen sanayi üretimi verisi sonrasında hafif gevşeme hareketi içerisine giren Dolar varlıklarının hafta genelinde kazançlarını oldukça genişlettiği görülmekte. Özellikle konut sektöründe meydana gelen toparlanma ile beraber Philadelphia Fed İmalat Endeksi’nde meydana gelen artış sonrasında Dolar’ın kazançlarını genişlettiği görülüyor. Ayrıc Fed tutanaklarında dikkat çeken faiz politikası konusunda bekleme moduna geçildiği vurgusunun da Dolar tarafını bir miktar güçlendirdiği görülmekte. Diğer taraftan ABD ekonomisinin korona virüs salgınına karşı güçlü duruşunu sürdürdüğüne ilişkin Fed eyalet üyelerinden gelen açıklamaların da Dolar tarafındaki pozitif ivmelenme ile örtüştüğü görülmekte. 

Bu gelişmelerin akabinde 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,2843 desteğinden dönüş gerçekleştiren paritede alım potansiyelinin bir miktar tetiklendiğini görüyoruz. Paritede özellikle 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,30 direnci ile yükselişler hız kazanabilir. Böylece paritenin kısa vadeli aşağı yönlü trend yön eğilimi yön değiştirebilir. Bu eğilimin devamında ise 1,3250 ana direnç noktamız olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>