EURUSD 1,08’in Altına Yerleşti

Küresel risk iştahı Çin’de yayılan virüs endişesinin diğer ülkelerde de can kaybına yol açmasıyla bir miktar zayıf seyrediyor. Dolar endeksi ise yaklaşık 3 yılın en yüksek seviyesini test ederken, 100,00 seviyesine yönelik ataklar içerisinde yer almakta. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de artan güvenli liman talebi ile tahvil fiyatını tetiklemesi ile faizleri yüzde 1,50 seviyesine düşürdüğü görülmekte. Bu sabah açıklanan Japonya öncü imalat PMI rakamının da 47,6 ile 2012’ten bu yana en düşük seviyeye gerilemiş olmasının güvenli limanlara olan talebi arttırma üzerinde etkisi yakından hissediliyor. 

ECB toplantısına ilişkin açıklanan dünkü tutanaklarda ise Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin iyimser beklentiler korunurken, Brexit belirsizliğinin kısmi olarak ortadan kalkmasının olumlu algıyı arttırdığına değinilmiş. Makroekonomik görünümün ABD ve Çin arasında sağlanan birinci faz anlaşması ile toparlanmasını bekleyen ECB, risklerin aşağı yönlü ivmelendiğini düşünüyor. Ayrıca negatif faizlerin uzun süreli uygulanmasının yan etkilerinin daha da belirginleşmekte olduğuna dikkat çekilen tutanaklarda şuan için para politikasında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Bu açıklamaların akabinde hafta genelini açıklanan veriler ışığında oldukça zayıf geçiren Euro para birimi, Dolar’ın da küresel gelişmelerin desteği ile değer kazanımını arttırması ile parite 1,08 seviyesi altına yerleşti. Haftaya korona virüs riskinin ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini resmederek beklentilerin oldukça altında gelen Almanya ve Euro Bölgesi ZEW endeksi sonrasında Euro para biriminde değer kaybı yaşanmıştı. Dün ise Euro Bölgesi Şubat ayı tüketici güveni eksi 6,6 ile beklentilerin üzerinde bir daralmaya işaret etti. Ancak bu veri sonrasında ile Euro’daki zayıf görüntünün pek fazla değişim gösterdiğini görmedik. 

Bugün ise Euro Bölgesi ve ABD tarafında açıklanacak olan İmalat ve Hizmet PMI rakamları parite fiyatlamaları açısından büyük önem taşıyor. 

EURUSD paritesinin 1,08 seviyesi altındaki görünümünü koruması ile geri çekilmelerine 1,0750 desteği ile hız kazandırması beklenebilir. Böylece paritenin en son 2017 yılı Nisan ayında test ettiği seviyeleri gündeme getirmesi beklenebilir. Olası bir 1,08 seviyesi üzeri ataklarda ise yükselişleri 1,0830 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>