Emtialarda Yükseliş Eğilimi Hız Kazandı

Piyasalarda korona virüs riskinin ekonomiler üzerindeki negatif etkisi hissedilmeye başlandı. Çin’de devam eden korona virüs salgınının ekonomi üzerinde yaratmış olduğu olumsuz etkinin şirketleri geri dönülmez bir yola soktuğu görülüyor. Morgan Stanley’ın ise Çin’in büyümesinin ilk çeyrekte ancak yüzde 3,5 seviyesinde gerçekleşebileceğini paylaşması önemliydi. Ayrıca bu sabah Çin Ticaret Bakanlığı ise ekonominin ilk çeyrekte virüs salgından ağır bir şekilde etkileneceğini vurguladı. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump ise Çin’in korona virüsünü kontrol etmek için gerekli çalışmaları gerçekleştirdiğine ilişkin güvenini koruduğunu belirtti. Böylece korona virüsüne ilişkin vaka sayısındaki artışın hız kaybetmesi ile piyasalardaki risk iştahının bir miktar toparlanma gösterdiği görülüyor. 

Koronavirüs etkisi ile ekonomik endişeler artış gösterirken, dünya genelinde Merkez Bankaları’ndan gelecek destekleyici hamlelere olan beklenti Ons Altın’In 1600 seviyesi üzerini test etmesine yol açtı.  Fed’in dün açıklanan tutanaklarında ise faiz oranlarında değişikliğe gidilmeyeceği konusunda kararlı bir görüş hakimdi. Ayrıca tutanaklarda korona virüs tehdidine değinilmesinin de ekonomiler üzerindeki tedirginliği resmettiği söylenebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizlerine baktığımızda ise yüzde 1,55 ile zayıf görüntüsünü korumakta. Böylece artan güvenli liman talebi ile tahvillere olan girişin hız kazandığı görülmekte. 

5 – 11 Şubat haftası CFTC pozisyonlanmalarında ise Euro tarafından çıkışların oldukça arttığı görülüyor.  Böylece Dolar tarafındaki güçlü görüntü desteklenirken, piyasalarda artan güvenli liman talebi de Altın tarafına alım getirmeye devam ediyor. Böylece long taraf bir önceki haftada yüzde 86 iken, son haftada yüzde 88 seviyesine yükseldiği görülmekte. Ancak diğer güvenli liman enstrümanları olarak adlandırılan JPY ve CHF net yatırımcı pozisyonlarının ikisinde de gerileme olduğunu belirtelim. Bu durum Altın yükselişlerini bir miktar baskılayabilir. 

Gümüş Fiyatları 18.500 Seviyesini Zorluyor…

Gümüş fiyatlarında da ani yükseliş eğiliminin 18.500 seviyesine varan oranda alım potansiyelini tetiklediği görülmekte. Ancak bu seviye üzeri kapanışların desteklenmemesi halinde oluşabilecek kısa vadeli kar realizasyonunda 18.000 desteği altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var. Özellikle 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 17.800 eşiği bu bağlamda kritik önemini koruyor. Güvenli liman talebinin artarak devam etmesi halinde ise ilk direnç seviyesi olarak 19.000 noktasını takip ediyoruz.

2019 Yılında Tarih Yazan Paladyum

Paladyum fiyatlarına bakacak olursak genel hatlarıyla 2019 yılı içerisinde rekor üzerine rekor seviyelere varan oranda yükseliş hareketi içerisine girerken, fiyatların 2800 direncini kısa süreli de olsa aştığı görülüyor. Ancak bu seviye üzeri kapanışlarında zorlanan emtiada bir miktar soluklanma hareketi mevcut. Bu soluklanma ivmesinin emtianın önemli bir desteği olan 2600 seviyesi üzerinde kalması ile Paladyumun yükseliş potansiyelini devam ettirmesi beklenebilir.

Platin’de yükselişler bir miktar sınırlı

Korona virüsü riskinin dünya genelinde yarattığı tedirginlik ile güvenli limanlara yönelen yatırımcıların Platin’e olan ilgisi bir miktar zayıf. Ancak kısa vadeli görünümde yukarı yönlü trend yön eğilimini koruyan emtianın yükselişlerin devamı açısından önemli bir Fibonacci seviyesi de olan  1027 direnci çerçevesince takip ediyoruz. Özellikle bu seviye üzeri kapanışların emtiada 1050 seviyesine yönelik atakları sıklaştırması beklenebilir. Aksi senaryoda emtianın 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 971 ana destek noktası olma görevini koruyor.

Altın’da Yükselişler Devam Edecek Mi?

Ons Altın’ın en son 2013 yılı Mart ayında test etmiş olduğu seviyelere yükselmiş olması alım potansiyelinin artması açısından önemli. Bu bağlamda 1600 direnci üzeri kapanışların yükseliş ivmesi açısından belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu yükseliş eğiliminin akabinde 1630 direnci ile beraber tekrardan Ons Altın’da rekor seviyelere varan oranda yükseliş eğilimi oluşabilir. Ancak bu sabah gümüş fiyatları ile beraber Altın fiyatlarında da bir miktar kar realizasyonu mevcut. Ons Altın’In 1600 seviyesi üzerindeki görünümünü koruması yükseliş potansiyeli açısından pozitif. Ancak bu seviye altı kapanışlarda 1575 desteğine dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>