DAX Endeksi Yönünü Yukarı Çevirdi

ABD Başkanı Trump’ın korona virüsü çalışmaları konusunda Çin’e güveninin tam olduğunu açıklaması sonrasında dün küresel endeksler üzerinde alım potansiyeli artış gösterdi. ABD’de piyasalar günü pozitif bölgede tamamlarken, S&P500 endeksi yüzde 0,5, Dow Jones endeksi yüzde 0,4 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,9 ile günü oldukça pozitif bir artışla kapadı. Avrupa piyasalarında da hafif bir primlenme hareketi yaşanırken, DAX endeksi günü yüzde 0,8 artışla yaklaşık 13.800 sınırında kapadı. DAX endeksinde ham maddeler sektörü dışında tüm sektörler günü değer kazancı ile sonlandırdı.  İletişim hizmetleri sektörü yüzde 4,2 artışla günün en çok değer kazanan sektörü olarak adını yazdırdı. Bu yükselişi ayrıca yüzde 1,9 artışa bilgi teknolojileri sektörü takip etti. Şirket bazında bakacak olursak, Deutsche Telekom yüzde 4,2, Covestro yüzde 3,0 ve Wirecard yüzde 2,8 oranında değer kazancı elde etti. Endekslerdeki bu yükselişte koronavirüs salgınına ilişkin vaka sayısındaki artışın hız kaybetmesi etkili oldu diyebiliriz. Ayrıca ABD tarafında açıklanan Fed’in 28-29 Ocak’ta düzenlenen toplantısının tutanaklarında ise faiz oranlarında değişikliğe gidilmeyeceği konusunda kararlı bir duruşun olduğu dikkat çekti. 

Fed tutanaklarının akabinde bugün açıklanacak olan ECB tutanakları DAX endeksi açısından kritik. Bir önceki ECB toplantısında faiz oranlarının yüzde 2 enflasyon hedefi tutturulana kadar düşük seviyelerde kalacağı belirtilirken, para politikasının mali teşviklerle de desteklenmesi gerektiğini vurgulanmıştı. Ayrıca Euro Bölgesi tüketici güveni ise Avrupa piyasalarına olan talebe ilişkin önemli bir sinyal oluşturuyor. Euro Bölgesi ve Almanya ZEW Endeksi verisinde meydana gelen daralma sonrasında endeks üzerinde bir miktar zayıflık oluşmuştu. 

Son dönem açıklanan Euro Bölgesi makroekonomik verilerindeki zayıflık ve korona virüs riski ile beraber Almanya’nın çok da iyi geçmeyen 2019 yılını geride bırakarak 2020 yılına karamsar bir başlangıç yapmasının endeks yükselişleri açısından baskılayıcı unsur oluşturduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu gelişmelere rağmen yönünü yukarı çeviren endeksin 13.800 seviyesi üzeri kapanışlar yeni bir rekor denemesi içerisine girdiğini görebiliriz. Bu seviye ile beraber endekste daha önce test edilmemiş olan kritik 14.000 seviyesine yönelik ataklar sıklaşabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>