TCMB Kararı Öncesinde BİST100 Endeksi

Apple’ın dünya geneline yayılan korona virüsü ile ilgili olarak alınan önlemlerin finansalları üzerinde yaratacağı olumsuz etki ile 2020 yılı ilk çeyrek beklentilerini düşürmesi sonrasında ABD piyasalarında artan satıcılı seyir BİST100 endeksinin de günü yüzde 1,0’in üzerinde değer kaybı ile sonlandırmasına yol açtı. Diğer taraftan Euro Bölgesi ve Almanya’da açıklanan ZEW tüketici güven endeksinin de beklentilerin oldukça altında gelmesinin piyasalardaki olumsuz görüntüyü güçlendirdiği söylenebilir. Korona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin 2 bin kişiyi aşması ve hala kalıcı bir çözüm yöntemi geliştirilemeyeşinden kaynaklı küresel piyasalarda tedirginlik sürüyor. Bugün endeks açısından TCMB’nin para politikası toplantısında alacağı karar büyük önem taşırken, ayrıca Fed’in bir önceki toplantısının ayrıntılarını içeren toplantı tutanaklarının açıklanacak olması kritik önem taşıyor. 

ABD tarafına bakacak olursak, Çin’de yaşanan bu olumsuz rehavetten nasibini pek fazla aldığını söylemek doğru olmayacaktır. Gerek açıklanan makroekonomik verilerin genel seyri pozitif bir görüntüye işaret ederken, Fed’in faiz politikasındaki hamlelerine ara vermiş olmasının da borsalar üzerindeki etkisi yakından hissediliyor. Ayrıca Fed’in eyalet üyelerinden gelen açıklamaların da Fed’in faiz politikasındaki duruşunu destekler nitelikte olduğu görülüyor. 

Yurtiçinde ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen ılımlı görüşmelerin akabinde İdlib ile ilgili jeopolitik risklerin bir miktar zayıfladığı söylenebilir. Ocak ayı toplantısında 75 baz puan faiz indirimi ile faizleri yüzde 11,25 seviyesine çeken TCMB tarafından gerçekleştirilecek olan Para Politikası Toplantısı’ndan ise 25 ile 50 baz puan aralığında bir faiz indirim beklentisi mevcut. TCMB Beklenti Anketi’nde ise 50 baz puanlık bir faiz indirim beklentisinin güçlendiği görülmekte. Özellikle son dönem gelen enflasyon verisinde meydana gelen artışın TCMB kararları üzerinde ne şekilde etkili olacağı merak unsuru oluşturmaya devam ediyor. Faiz kararı herhangi bir değişiklik gözlenmese de yapılacak olan açıklamaların seyri bu bağlamda büyük önem taşıyor. 

BİST100 endeksinin teknik görünümünde 125.000 rekor seviyesinden gelen dönüşlerin 120.000 seviyesi çevresinde dengelenme hareketi içerisinde olduğu görülmekte. Küresel risk iştahında meydana gelen toparlanmaya bağlı olarak yükselişleri kısa vadede 121.500 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. Bu seviye üzerinde ise endeksin 125.000 direncine yönelik ataklar içerisine girmesi beklenebilir. Ancak TCMB toplantısı sonrasında oluşabilecek bir geri çekilme ihtimaline bağlı olarak ise 118.500 ilk ardından 115.000 ana destek seviyemiz olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>