TCMB FAİZ KARARI RAPORU

TCMB açıkladığı faiz kararında repo faizini 50 baz puan indirerek faizleri % 10.75’e düşürdü. Gecelik borç alma faizini % 9.75’ten % 9.25’e indirirken, gecelik borç verme faizini %12.75’ten % 12.25’e çekti. Geç likidite faizini de banka 50 baz puanlık indirimle %14.25’ten % 13.75’e düşürdü.

TCMB yayınladığı raporda küresel büyüme görünümündeki zayıflamanın dış talebi kısmen yavaşlattığını, ihracatın büyümeye katkısının gerilediğini ancak buna karşın finansal koşullardaki iyileşmenin ekonomideki toparlanmayı devam ettireceğini öngörmekte. Korumacılık önlemlerinin, küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra son dönemde ortaya çıkan salgın hastalığın sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir denildi. TCMB piyasa beklentilerine katılmayarak cari açıkta görülen iyileşmenin alınan tedbirlerinde etkisiyle ılımlı bir şekilde süreceğini düşünmekte. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde de küresel ticaretin zayıflayacağını ve dolayısıyla küresel enflasyondaki düşüşün devam edeceğini ve bunun gelişmiş ülke merkez bankalarının genişleyici yönde faaliyetlerini devam ettireceğini savunmakta.

TCMB, enflasyon görünümünde iyilşemenin devam etmesini beklerken ülke risk primindeki düşüşün desteklendiği ve bunun uzun vadel, faizlerin aşağı gelmesi noktasında ekonomik toparlanmanın güç kazanması açısından önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak çekirdek enflasyonun ılımlı seyretiğini söylemekte. TCMB, enflasyondaki seyrin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmekte ve öngörülen dezenflasyon patikasına dair risklerin dengeli olduğuna işaret ettiğinden dolayı ölçülü bir şekilde 50 baz puanlık bir indirim gerçekleştirdiğinin altını çizmekte.

Merkez Bankası ayrıca parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde para politikasının ayarlanacağını belirtmekte.

USD TRY

Teknik olarak USD/TRY paritesine baktığımızda orta vadede yukarı yönlü beklentimizi koruyoruz. Sarı kanal içirisinde hedef bölgesinin 6.24 olacağını düşünüyoruz.

Kısa vadeli hareketlerde ise 5.9880 seviyesi kırılmadığı sürece yükseliş eğiliminin devamını bekliyoruz. Yukarıda ise 6.1200 seviyesinin kırılması halinde 6.2400 direncine doğru yükseliş yaşanabilir.

EUR TRY

Teknik olarak EUR/TRY paritesine baktığımızda orta vadeli yukarı yönlü beklentimizi korumakla yakın zamana Eur/Usd paritesindeki yukarı yönlü eğilimle birlikte kurun hızlanacağını düşünüyoruz.

Kurda 6.5000 seviyesi aşağı yönlü kırılmadığı sürece yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. Yukarıda ise 6.6000 seviyesinin üzerinde önce 6.7000 ve arkasından 6.7600 direncine doğru yükseliş yaşanabilir.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>