EURTRY’de Yükselişler Oldukça Sınırlı

İki haftalık periyotta değer kazanımı içerisinde yer alan Dolar varlıkları ile değer kayıplarını arttıran Euro, EURTRY paritesinde de fiyatların 6,55 seviyesi çevresinde sıkışmasına yol açtı. Euro Bölgesi tüketici güvenine ilişkin olarak oldukça önem arz eden ZEW endeksinin beklentilerin altında kalmasıyla Euro para birimi üzerinde değer kaybı gerçekleşti. Ayrıca Almanya ZEW endeksinde meydana gelen zayıflık ile beraber Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), Alman ekonomisinde bu yılın ilk çeyreğinde büyümenin zayıf ihracat ve Çin’deki koronavirüs salgını nedeniyle resesyon ihtimallerinin güçlendiğine değinmesi sonrasında Euro para birimi üzerinde tansiyon yükseldi. Alman şirketlerinin ise geçen yıla ilişkin olarak gelir ve kar hedeflerinde aşağı yönlü revizeye giden şirket sayısında yüzde 25 oranında artış meydana geldi. Almanya Sanayi ve Ticaret Odası’ndan ise yüzde 0,7 ile oranında belirlenen büyüme öngörüsü beklentileri pek fazla karşılayamadı. 

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, TCMB’nin bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 11,25’ten yüzde 10,75’e indirilmesine karar verdiğini görüyoruz. TCMB karar metninde iktisadi faaliyetteki toparlanma eğiliminin devam ettiğini belirtirken, yatırımlarda ve istihdamda zayıf seyrin sürdüğüne dikkat çekti. Ayrıca TCMB’nin metininde kredi büyümesi ve kompozisyonundaki gelişmelerin dış denge ve enflasyon üzerindeki etkilerinin yakından takip edildiğine ilişkin ibarenin yeni eklendiği görülmekte. Diğer taraftan TCMB korona virüsü nedeniyle küresel ekonomilerde oluşan baskı ve emtia fiyatlarına olası etkinin de ayrıntılarına toplantı karar metninde yer verdiği görülüyor. 

TCMB toplantısı sonrasında Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı değer kayıplarını arttırdığını görsek de EURTRY’de 6,57 seviyesi üzeri kapanışların başarısız kaldığı görülmekte. Parasal genişleme politikasını sürdüren TCMB’nin böylece TL tarafında majör bir etki yarattığından söz etmek doğru olmaz ancak enflasyon tarafına değinilmesinin temkinli bir duruşu beraberinde getirmesi beklenebilir.

EURTRY’nin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 6,60 direnci üzerine yerleşmesi durumunda yükselişlerin 6,65 eşiği ile hız kazanması beklenebilir. Böylece EURTRY’de bir süredir sıkışan fiyatlarda meydana gelen rahatlama ile yükselişler 6,70 direncini hedefleyebilir. Aşağıda ise 50 günlük üssel hareketli ortalama desteği olarak 6,55 o seviyenin de altında 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,50 desteğini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>