Ons Altın’da Yukarı Yönlü Eğilim Hız Kazandı

Yeni haftada karışık bir seyir içerisinde yer alan küresel piyasalarda koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki etkilerin hala gözle görülür bir riske işaret etmemesi ile piyasalardaki satıcılı görünümün bir miktar zayıfladığı görülüyor. Dün ABD piyasaları Washington’ın doğum günü nedeniyle tatildi ancak Japonya’da açıklanan büyüme verisinin beklentilerin çok altında kalmasından piyasalardaki görüntü bir miktar olumsuz etkilendi.  Dolar tarafı ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle hacimsiz seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,55 seviyesine geriledi. Geçtiğimiz hafta açıklanan sanayi üretim verisi Dolar tarafında bir miktar değer kayıplarını beraberinde getirmişti. 

Çin’de başlayan ancak dünya genelinde etkisini sürdüren korona virüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 1869 kişiye yükseldi. Salgına dahil olan vaka sayısının ise 72 bin 436 kişi gibi kayda değer bir  seviyeye ulaştığı görülmekte. Vaka konusunda çalışmalarını sürdüren Çin’de çözüm yönteminde değişikliğe gidilse dahi hala net bir sonucun elde edilmemiş olması ekonomiler üzerindeki etkisine yönelik tedirginlikleri arttırıyor. Dün ayrıca Apple’nin koronavirüs salgını nedeniyle ilk çeyrekte ciro hedefine ulaşamayacağını açıklamasının da  piyasalardaki risk iştahını zayıflatıcı yönde önemli bir gelişme olduğunu belirtelim. Apple ayrıca Çin’deki tüm merkezlerini kapatma kararı alması sonrasında teslimatlarının gecikebileceği kaynaklı böyle bir güncellemede bulunduğunu açıkladı. 

Bugün  Almanya tarafında ZEW endeksi ve ABD’de New York Empire State İmalat Endeksi piyasaların dikkatinde yer alan ekonomik gelişmeler olarak ön plana çıkıyor. 

Tüm bu gelişmeler piyasalardaki güvenli liman talebini tetiklerken, Japon Yeni başta olmak üzere Ons Altın ve gümüş fiyatlarında da yükseliş eğiliminin arttığını görüyoruz. Değerli metalin 1585 seviyesi üzerine tırmanması Ons Altın’ın 1590 ve 1600 dirençlerine yönelik atakları sıklaştırabilir. Bu seviye üzeri kapanışlar ile beraber değerli metalde yukarı yönlü trend eğiliminin güçlendiğini görebiliriz. Aksi senaryoda ise olası bir hafif geri çekilme potansiyeline bağlı olarak ise yükselişlerin belirleyicisi konumunda 1575 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>