Dow Jones Endeksi 29.400 Seviyesi Üzerinde Kalıcı Olamadı

Haftanın ilk işlem gününe ABD piyasaları Washington’ın doğum günü nedeniyle kapalı bir şekilde başlarken, bugün Apple’ın 2020 yılı ilk çeyrek beklentilerini düşürme kararı sonrasında piyasaların yeni güne satıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor. Apple’ın Çin’deki tüm merkezlerini kapatma kararı ile almış olduğu önlemlerin teslimatları sekteye uğratacağı beklentisi ile Apple’ın gelir tahminlerini aşağı yönlü revize ettiği görülüyor. Korona virüs riskinin öncelikle Çin ekonomisinde yaratacağı kırılganlığın piyasalarda yarattığı endişelere şimdi de ABD’nin önde gelen teknoloji devi Apple’ın katılmasıyla piyasalardaki risk iştahının zayıfladığını görüyoruz.

ABD ekonomisine bakacak olursak, faiz politikası konusunda izleme konumuna geçen Fed, önceki toplantısında enflasyon tarafının yeterli yükseliş hareketi içerisinde yer almamasından duyduğu memnuniyetsizliğin arttığına değindi. Bu durum para politikasına ilişkin belirsizlikleri arttırırken, ABD Başkanı Trump’ın Fed Başkanı Powell üzerindeki faiz baskısı sürmeye devam ediyor. ABD tarafında açıklanan sanayi üretiminde meydana gelen ivme kaybı ABD ekonomisinin büyümesine karşın bir miktar tedirginlik oluştursa da genel hatlarıyla ekonomik görünümün güçlü duruşunu sürdürdüğü görülmekte. 

Dow Jones endeksinin geçtiğimiz hafta seans kapanışını ise yüzde 0,1 oranında değer kaybıyla 29.398 seviyesi sınırında yaptığını görüyoruz. Endeks içerisinde sağlık sektörü yüzde 0,1, tüketim sektörü yüzde 0,1 oranında değer kazanımı elde etti. Enerji sektöründe yaşanan yüzde 0,1’lik düşüşün de endeks performansı üzerinde negatif etkileri hissedildi. Visa yüzde 1,4 değer kazanımı ile endekste en fazla yükselen hisse olurken, Home Depot hisselerinde de yüzde 1,1’lik bir artışla oldukça pozitif bir performans içerisinde yer aldığı görülmekte. Diğer taraftan IBM hisseleri yüzde 2,3 oranında değer kaybı içerisinde yer alırken, Chevron yüzde 1,4 ve Walgreens yüzde 1,3 oranında değer kaybı yazdı. 

Dow Jones endeksinin teknik görünümüne değinecek olursak, Apple haberi ile 29.400 seviyesinden gelen dönüşlerde geri çekilmelerin 29.000 desteği altı fiyatlamalarla hız kazanması beklenebilir. Bu seviye altında ise endeksin 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 28.692 desteğini takip ediyoruz. Ancak endeksin önemli bir geçiş noktası olan 29.000 desteğinden dönüş gerçekleştirmesine bağlı olarak 29.400 direnci ile Dow Jones endeksinin tekrardan rekor tazeleme hareketi içerisine girdiğini görebiliriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>