Gram Altın’da Rekor Üstüne Rekor

Yaklaşık 1 ayı aşkın süredir piyasaların en önemli gündemini oluşturan korona virüs salgını nedeniyle güvenli limanlara olan talep artış göstermişti. Böylece Altın fiyatlarında meydana gelen değer kazanımı Gram Altın fiyatlarında da yükseliş eğilimini tetikledi. ABD’de açıklanan bilançoların pozitif seyri risk iştahının bir miktar toparlanmasına yol açarken, ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi ile Dolar tarafında değer kazanımı arttı. Böylece Gram Altın’da 300,00 seviyesinden başlayan yukarı yönlü eğilim ile yükselişler hız kazandı. Korona virüs salgını ile ilgili olarak Çin tarafında tedavi yönteminin değiştirilmesi can kaybının hız kazanmasına yol açarken, Asya piyasalarında bu olumsuz gelişmenin etkisi yakından hissedildi. ABD piyasalarında ise ciddi bir satış baskısı yaşanmazken, endekslerin rekor yükselişine ara verme niteliğinde hafif geri çekilme hareketin maruz kaldığını gördük. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 1,60 seviyesi altındaki görünümünü korumaya devam ederken, Dolar endeksi korona virüsünün Çin ekonomisi üzerinde yaratacağı zayıflık nedeniyle bir miktar avantaj yakaladığı söylenebilir. Özellikle Dolar baskısı ile değerli metalin yükselişlerine bir miktar ara verdiğini görsek de genel hatlarıyla yukarı yönlü eğilimin korunmaya devam ettiğini görüyoruz.

Gram Altın tarafında Dolar/TL etkisine göz atacak olursak, bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısı öncesinde Türk Lirası varlıkları üzerinde pek fazla tansiyon olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Özellikle piyasalarda faiz indirimine ilişkin 25-50 baz puan arası bir beklenti oluşmakta. JP Morgan’ın ise TCMB’nin faiz indirimine devam etmesini ve gösterge faizde 50 baz puan indirim yapılacağını beklediğini açıkladığını görüyoruz. Ancak son dönemde enflasyon rakamında meydana gelen hafif yükselişin TCMB kararları tarafında da etkisini göstermesi beklenebilir. Ancak kur tarafında 6,05 seviyesi üzeri fiyatlamaların kalıcı olamadığını görüyoruz.

Gram Altın’da yükseliş eğiliminin 310,00 direnci ile hız kazanması beklenebilir. Değerli metalde daha önce test edilmeyen rekor seviyelerin test edilmesi kaynaklı yükselişlerin önü açık. Ancak büyük resimde 317,00 direncinin Gram Altın’daki alım potansiyelinin devamı açısından önemli olduğunu söyleyebiliriz. Olası bir ani yükseliş potansiyelinin geri çekilmesine bağlı olarak aşağıda ise 304,00 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>