Dolar/TL 6,00 Bandı Üzerine Yerleşti

Dünya genelinde devam eden korona virüs salgınının yaklaşık 2 bin kişinin hayatını son vermesine yol açmasıyla piyasalardaki endişelerin devam ettiği görülüyor. Çin Merkez Bankası’nın piyasalara orta vadeli kredi imkanı faiz oranını düşürerek mali tarafta piyasalara vermiş olduğu desteğin devam etmesi risk iştahının bir miktar toparlandığı söylenebilir. Bu sabah ABD vadelileri hafif yukarıda seyrederken, Asya piyasalarında ise karışık bir seyir hakim. 

Yurtiçi fiyatlamalara bakacak olursak, gelişmekte olan ülke para birimlerinin bu sabah bir miktar pozitif seyrettiği söylenebilir. Risk iştahındaki pozitif görüntü Türk Lirası tarafında pozitif fiyatlama yaratırken, Dolar/TL’nin yeni haftaya 6,04 seviyesi üzerinde başladığını görüyoruz. Bu haftanın en önemli gündemini 19 Şubat tarihinde açıklanacak olan TCMB faiz kararı oluştururken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün Rusya ile ikinci tur görüşmeleri yapmak üzere Moskova’ya gitmesi bekleniyor. TCMB toplantısına ilişkin 25-50 baz puan aralığında bir faiz indirim beklentisi korunurken, enflasyon verisinde meydana gelen hafif yukarı yönlü ivmelenmenin TCMB karar metni içerisinde ne şekilde değişikliğe yol açacağı merak unsuru oluşturmaya devam ediyor. Diğer taraftan İdlib ile ilgili devam eden endişelerin jeopolitik risklerin korunmasına yol açtığı söylenebilir. 

Geçtiğimiz hafta ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında gerçekleşen telefon konuşmasında ikilinin saldırılarının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, İdlib’de yaşanan siyasi gerilimin bir an önce sona ermesi konusunda mutabık kaldığı belirtildi. Ayrıca iki liderin ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması için müzakerelere başlaması konusunda anlaşma sağlaması dikkat çeken başlıklar arasında yer aldı. 

ABD tarafında ise Ocak ayı perakende satışlar verisi yüzde 0,3 ile beklentilere paralel seviyede gelirken, sanayi üretiminde meydana gelen yüzde 0,3’lük düşüşün ABD ekonomisine ilişkin negatif bir tablo çizdiği söylenebilir. Bugün ABD piyasaları Washington’un doğum günü nedeniyle kapalı olacak. Bu nedenle Dolar tarafında hareketliliğin sınırlı kaldığını görebiliriz. Tüm bu gelişmelerin akabinde kurun 6,05 seviyesi üzeri kapanışlarında bir miktar zorlandığı görülmekte. Özellikle Dolar/TL’nin 6,00 seviyesi üzerine yerleşmesi yükseliş potansiyelinin devam etmesi açısından belirleyici. Bu potansiyelin hız kazanması açısından ise 6,10 direnci üzeri kapanışları takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>