Sterlin, Dolar Baskısına Karşı Güçlü Duruşunu Sürdürüyor

Dün İngiltere’nin Maliye Bakanı Sajid Javid görevinden istifa ederken, yerine Rishi Sunak getirilmesi sonrasında Sterlin varlıkları değer kazandı. Kabinede meydana gelen bu değişiklik ile İngiltere ekonomisinin Brexit sonrasında yaşadığı zayıflığı hızlı bir şekilde toparlayacağına ilişkin beklentiler arttı. İngiltere’nin ekonomisini desteklemek için harcamalar tarafında meydana gelebilecek bir ivmelenme ile büyüme görünümünün pozitif yönde tetiklenmesi beklenebilir. 

Haftanın genelinde korona virüsü kaynaklı artan riskler küresel risk iştahını zayıflatırken, aynı zamanda Euro Bölgesi ve ingiltere büyümesi üzerinde etkilerinin olabileceğine değinilmişti. Bu bilgi kapsamında S&P Global’den de açıklamalar geldi. 2020 yılı ilk çeyreğine ilişkin İngiltere’ye yönelik büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize eden S&P Global, turizm gibi sektörlerin toparlanmasının daha fazla zaman alabileceğini belirtti.  

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, oldukça kararlı olduğu Brexit anlaşmasını yasalaştırırken, bu anlaşma sonrasında ülkenin refahını artırma vaadini içerisinde çalışmalarına hız kazandıracağını açıklamıştı. Bu kapsamda Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer ülkeler ile 2020 yılı sonuna kadar serbest ticaret anlaşması kapsamında ülkenin çıkarları doğrultusunda en sağlıklı şekilde süreci tamamlayacağına ilişkin açıklamalarda bulunarak endişeleri zayıflatmıştı. Avrupa Birliği Başmüzakerecisi Barnier ise bugün İngiltere ile mali hizmetler için anlaşmanın genel bir eşitlikte olmayacağını açıkladı. 

İngiltere ekonomisi sanayi ve imalat üretimi görünümünde beklentileri karşılayamaması sonrasında bir miktar zayıf görüntüsünü arttırırken, Sterlin hafta genelinde Dolar’a karşı güçlü bir duruş içerisinde yer aldı. ABD tarafında açıklanan verilerin pozitif görüntüsü Dolar tarafındaki alıcılı görüntüyü desteklerken, ayrıca korona virüsü ile tehdit altında kalan Çin ekonomisi nedeniyle ABD tarafının ticaret savaşlarında bir miktar avantajlı bir duruma geldiği görülmekte.

GBPUSD paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 1,30 seviyesi üzerindeki seyrini koruması alım potansiyelinin korunması açısından pozitif. Ayrıca bu seviyenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olması nedeniyle güçlü bir destek konumunda olduğunu belirtelim. Paritenin bu seviye altını test etmesi durumunda satışlarına 1,2900 ve 1,2750 destekleri çerçevesinde hız kazandırması beklenebilir. 1,30 seviyesinden meydana gelebilecek yükselişlerde ise 1,3250 ana direnç noktamız olma görevini koruyor.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>