EURUSD’de Satışlar Derinleşti

Çin tarafından korona virüsü ile ilgili alınan önlemler kapsamında teşhis yönteminde yapılan değişiklik sonrasında vaka sayısında önemli değişiklik meydana geldi. Virüsün ekonomiler üzerinde yaratacağı zayıflığın ise kısa sürede telafi edilebileceğine ilişkin korunan beklenti piyasalardaki risk iştahının korunmasına yol açıyor. Bu gelişmenin akabinde Dolar endeksinin ise 4 ayın en yüksek seviyesine ulaşarak Euro tarafı üzerinde ciddi satış baskısına yol açtığı görülmekte. Böylece EURUSD paritesinin kritik 1,09 seviyesini geçerek 1,0830 desteğine varan oranda geri çekilmeyi beraberinde getirdi. Euro tarafı açıklanan Aralık ayı sanayi üretiminde yaşanan daralma sonrasında değer kayıplarını arttırırken, Almanya’da enflasyonun yüzde 1,7 ile beklentilere paralel oranda arttığını gördük. 

İngiltere tarafına bakacak olursak ise  İngiltere’de Maliye Bakanı Sajid Javid’in Başbakan ile yaşadığı anlaşmazlıklar sonrası görevinden istifa etmesinin ardından yerine Hazine Bakanı olarak atanan Rishi Sunak sonrasında Sterlin tarafında meydana gelen değer kazanımının Euro tarafında pek fazla etkisi hissedilmedi. 

ABD tarafına bakacak olursak, açıklanan makroekonomik verilerin olumlu seyri ile kazançlarına hız kazandıran Dolar varlıklarının hareketliliği açısından bugün ABD’de sanayi ve imalat üretimi takip edilecek. Ayrıca ABD ve Çin arasında Ocak ayında imzalanan birinci aşama ticaret anlaşması kapsamında uygulanan gümrük tarifelerinde indirime gidilmesi bekleniyor. Korona virüsü kaynaklı Çin ekonomisinde oluşabilecek zayıflığın ABD tarafını ticaret savaşları kapsamında avantajlı duruma getirmesinin de Dolar tarafındaki pozitif etkiyi güçlendirdiği görülmekte.

Dolar pozitif Euro negatif senaryosunun artmasıyla EURUSD paritesinde satışların hız kazandığını gördük. Özellikle 1,0830 seviyesine varan geri çekilme hareketi içerisinde yer alan paritede düşüşlerin 1,08 desteği ile hız kazanması beklenebilir. Böylece paritede en son 2017 yılı Nisan ayında test edilen seviyelerin tekrardan gündeme geldiğini görebiliriz. Bu seviye altında ise 1,0750 desteği bir sonraki hareket alanı olarak takip edilebilir. Parite bir süredir yaşanan düşüşlerin 1,08 desteğinden dönüş hareketi içerisine girmesine bağlı olarak ise yükselişleri 1,09 direnci üzeri kapanışlarla izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>