NZD/USD Teknik Analiz

Pariteye haftalık bazda baktığımızda yükseliş trendinin başladığını görüyoruz. Alımın başladığını gösteren birkaç indikatörü yorumlayacağız. Geçmiş fiyat hareketlerine baktığımızda 3 Eylül 2019 tarihinde RSI seviyesi 30’un altına inmiş ve aşırı satım bölgesine gelmiş aynı zaman diliminde MACD 0’ın altında iken kırmızı çizgimiz gri çizgiyi kırıp al teyidi vermekte.  Awesome göstergesi de aynı zaman diliminde kırmızıdan yeşile dönerek alım teyidini onaylamış. Ve son göstergemiz olan Stochastıc göstergesi de 20’nin altında mavi çizginin kırmızı yukarı kesmesiyle alım trendi başlamış ve ilk etapta 150 pip sonrasında yaklaşık 450-500 piplik bir alım işlemi gerçekleşmiştir.

Bu arada dikkat edilmesi gereken nokta  bütün göstergelerin aynı zaman diliminde benzer hareketleri oluşturması.
Haftalık bazda bugünü değerlendirdiğimizde bütün göstergelerin geçmişte olduğu gibi benzer kesişmeleri yaptığını ve yeni bir alım hareketinin başladığını görebiliyoruz. Ayrıca bize göre TOBO oluşumunda son omuzu tamamlamak için paritede yükseliş yaşanmakta.
Kısa vadede ise RSI-MACD uyumsuzluğunun görülmesiyle birlikte alımlar başlamışken Yeni Zelanda Merkez Bankası faiz kararı ile hareketler sertleşti. Mavi kanal içinde hareket eden paritede kanalın tepe noktası olan 0.6521 seviyesinin kırılması halinde önce 0.6666 ve arkasından TOBO’nun boyun çizgisinin geçtiği bir önceki tepemiz olan 0.6753 seviyesine kadar yükseliş eğiliminin görülmesini bekliyoruz. Aşağı yönlü hareketlerde ise 0.6434 desteğinin altında mavi kanalın dibi olan 0.6334 desteğine doğru geri çekilme görülebilir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>