GBPTRY’de Yükselişler Hız Kazandı

İngiltere yeni haftaya zayıf imalat ve sanayi üretimi verileri ile başlangıç yapmış olsa dahi haftanın son işlem gününde pozitif ayrışan Sterlin varlıklarının desteğiyle GBPTRY paritesi yükselişlerine hız kazandırmış bulunmakta. İngiltere tarafında Brexit ile beraber yetkililerin 2020 yılı sonuna kadar serbest ticaret anlaşması müzakereleri kapsamında anlaşmaya varması bekleniyor. Bu beklentiler bir miktar sakinliğini korurken, bugün itibariyle İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javid’in görevinden istifa ettiği görülmekte. İngiltere Başbakanı Boris Johnson bugün kabinede Javid’e görevini sürdürmesini ancak danışmanlarının işine son vermesi teklifinde bulunması sonrasında Javid bu teklifi geri çevirerek görevinden istifa edeceğini duyurdu. Böylece Başbakan Johnson kabine değişikliği kapsamında şu ana kadar Javid dışında 8 bakanı görevinden almış oldu. Böylece İngiltere’de artan siyasi tansiyona rağmen Sterlin’in Dolar’a karşı güçlü duruşunu sürdürmeye devam ettiğini görüyoruz.  

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global ise korona virüs salgını nedeniyle Çin ekonomisinde meydana gelebilecek yavaşlamanın İngiltere ekonomisinin yüzde 0,1 ile yüzde 0,2 arasında büyüme görünümünü aşağı yönlü tetiklemesini beklediğini dile getirdi. 

Türk Lirası tarafına bakacak olursak, BDDK kararı ile kısa süreli bir pozitif ayrışma durumu oluşmuş olsa da bu durum oldukça kısa süreli oldu. İdlib ile ilgili olarak artan siyasi tansiyon Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde negatif ayrışmasına yol açtığı görülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin İdlib’deki duruma seyirci kalmayacağını, saldırılara karşılık verileceğini belirtmesi önemliydi. Bu açıklamaların akabinde paritenin yukarı yönlü potansiyelini arttırdığı görüldü. Diğer taraftan Rusya ile Türkiye arasında nihai bir anlaşma sağlanamazken, bu durumun Türk Lirası üzerinde tansiyon oluşturduğu söylenebilir. Görüşmelerin devamının Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Moskova’da gerçekleşmesi bekleniyor

GBPTRY paritesinin yükselen kanal formasyonu içerisindeki hareketliliğini sürdürmeye devam ettiği görülüyor. Bu hareketliliğin devamında yükselişlerin 8,00 direnci ile hız kazanması beklenebilir ki bu seviye paritede orta vadeli önemli bir geçiş noktası olan 8,14 direncini gündeme getirebilir. Ancak bu seviyeden gelebilecek olan dönüşlerde ise paritenin ana destek noktası 7,75 seviyesi olarak güncelliğini korumakta. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>