DAX Endeksi Rekor Tazeledi

Çin’den korona virüs teşhis yöntemi ile ilgili gelen güncelleme sonrasında korona virüsünün ortaya çıktığı Çin’in Hubei eyaletinde 12 Şubat Çarşamba günü bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı 242 seviyesine ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Virüsün görüldüğü yeni vaka sayısının ise 14.840 kişiye yükseldiği görülüyor. Bu gelişme sonrasında piyasalardaki risk iştahı bir miktar hız kesse de DAX endeksi yaklaşık yüzde 1,0 oranında artış kaydederek 13.750 seviyesine ulaştı. Böylece endeksin daha önce 2018 yılı Ocak ayında test ettiği rekor seviyenin üzerine tırmanmış olduğu görülmekte. DAX endeksi içerisinde tüketim malları sektörü yüzde 2,6 oranında artarken, endeks üzerinde baskı oluşturan sektörün ise yüzde 1,2 kayıpla Altyapı sektörü olduğunu görüyoruz. Avrupa endekslerinin genelinde bir miktar alım potansiyeli olduğu dikkat çekerken,  ABD vadelileri ve Asya borsalarında bu sabah bir miktar baskı unsurlarının arttırdığı dikkat çekmekte. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, koronavirüs salgının küresel ekonomilerin olumlu görünümünü gölgelediğini belirtmesi önemliydi. Ayrıca S&P, ülkenin bu yıl yüzde 5 kadar büyümesini beklediğini belirtti. Hong Kong’da okulların tatil süresi 16 Mart tarihine kadar uzatılırken, Çin ekonomisine ilişkin artan risklerin akabinde birçok Çin yatırım bankası gelecek dönem beklentilerini düşürmeye devam ediyor. Virüse ilişkin hala kesin bir tedavi yöntemi bulunmuş değil ancak vaka sayılarında meydana gelen ivme kaybı endekslerdeki potansiyeli bir miktar yukarı yönlü tetiklemişti. Yeni günde ise bu senaryonun bir miktar yön değiştirdiğini görüyoruz. 

Euro Bölgesi’ne ilişkin Aralık ayı sanayi üretimi verisi yüzde 2,1 oranında daralma göstererek ekonomiye dair negatif katalizör üretmişti. Yıllık bazda yüzde 4,1 oranında gerileme kaydeden verinin son dört yılın en düşük seviyesine işaret ettiği görülüyor. Almanya’nın ABD’ye ihracatının geçen yıla göre yüzde 4,7 artarak, 199 milyar Euro’ya ulaştığı görülmekte. Diğer taraftan ECB üyelerinden gelen gevşek para politikasını destekleyici açıklamaların da DAX endeksindeki rekor yükseliş hareketini pozitif yönde tetiklediği görülmekte.

DAX endeksinde yükselişlerin kritik 14.000 direnci ile hız kazanarak devam etmesi beklenebilir. Bu seviye öncesinde ise ara direnç noktası olarak 13.800 noktası üzeri kapanışları izliyoruz. Ancak küresel risk iştahında meydana gelen zayıflamanın endeks üzerindeki etkisinin artmasına bağlı olarak oluşabilecek kar satışlarını ise 13.500 desteği çerçevesince izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>