EURTRY Yükselen Kanal Formasyonu İçerisindeki Hareketliliğini Sürdürüyor

Yeni haftaya güçlü Dolar etkisi ile bir miktar dezavantajlı başlayan Euro varlıkları kaynaklı paritedeki yükseliş eğilimi sınırlı bir bant aralığı içerisinde seyretti. Euro Bölgesi sanayi üretimi Aralık ayında yüzde 2,1 oranında beklentilerin üzerinde daralma gösterirken, EURTRY paritesinin 6,60 seviyesi altındaki hareketliliğine devam ettiği görülüyor. Diğer taraftan İngiltere tarafında açıklanan imalat ve sanayi üretimi verisi sonrasında Euro varlıkları üzerindeki tansiyon artış göstermişti. Ancak Türk Lirası BDDK kararı sonrasında elde etmiş olduğu değer kazançlarını geri verdi. İdlib merkezli artan siyasi tansiyonun Türk Lirası varlıkları üzerinde yarattığı değer kaybı ile EURTRY paritesinde yukarı yönlü eğilimin korunmaya devam ettiğini görüyoruz. 

ECB Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nde geçen yılın küresel ekonomik belirsizliklerin nedeniyle zayıf geçtiğini ancak ECB’nin yani hamleleri ile beraber büyüme görünümüne ilişkin olumlu ivmelenmenin yakalandığına dikkat çekti. Parasal politikaların maliye politikaları ile desteklenmesi gerektiğini belirten Lagarde, negatif faizlerin yan etkilerinin daha da belirginleşmesinin yakın olduğunu dile getirdi. 

Ayrıca korona virüsün etkileri ile ilgili belirsizliklerin yeni bir endişe kaynağı halini aldığını belirten Christine Lagarde, 2003 yılından bu yana küresel ekonomide para politikasının yapısal değişikliklere maruz kaldığının altını çizdi.  Almanya’nın ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, düşük faiz oranları ve varlık alım programları gibi ECB’nin parasal genişleme politikasını destekleyici yönde açıklamalarda bulundu. Ayrıca Schnabel parasal genişleme programının desteğiyle Almanya ekonomisinin büyüdüğünü ve işsizlik oranında aşağı yönlü ivmelenme kaydedildiğini belirtti. ECB Başkanı Christine Lagarde ise daha önce yapmış olduğu açıklamasında ECB’nin ultra gevşek para politikaları hakkındaki eleştirilerden etkilenmemesi gerektiği yönünde ibareye yer vermişti. 

EURTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı en çok değer kaybeden para birimi olarak yer alması paritedeki alım potansiyelinin yoğunluk kazanmasına yol açıyor. Bu eğilimin devamında öncelikli olarak 6,60 ve 6,65 direnç seviyelerinin aşılmasını bekliyoruz. Ancak zayıf Euro senaryosunda 6,00 seviyesi üzeri fiyatlamaların kalıcı olmamasına bağlı olarak aşağıda 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 6,55 ana destek noktası olarak güncelliğini korumakta.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>