BİST100 Endeksinde 120 Bin Seviyesine Yönelik Ataklar Dikkat Çekiyor

Yeni haftaya bir miktar risk iştahı yüksek başlayan piyasalarda korona virüsünün yayılma hızında yavaşlama gözlemlenirken, Fed Başkanı Powell’in virüsün etkilerini yakından izlediklerini ve tedirginlik oluşturmadığını belirtmesi sonrasında risk iştahı artış gösterdi. Dünya genelinde ise korona virüsünün yaratmış olduğu olumsuz etkilerin hızlı bir şekilde bertaraf edileceğinin belirtilmesi de endeksler üzerindeki pozitif görüntüyü arttırdı. Bu açıklamanın akabinde ABD endeksleri günü oldukça pozitif bölgede tamamlarken, Asya piyasalarının kayıplarını telafi etme çabası içerisinde yer aldığı görülüyor. Küresel endekslerde oluşan satış baskısının etkisiyle endekste 116.500 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketi oluşurken, endeksin bu seviyeden yaşadığı dönüşle tekrardan 120.000 seviyesine yönelik ataklar içerisine girdiği görülüyor. Böylece endeksin yüzde 1,2 artışla 119.797 seviyesinden gün sonu kapanışı gerçekleştirdiğini görüyoruz. 

Fed Başkanı Powell ayrıca ABD büyümesini yavaşlatacak olan engellerin bir miktar gevşediğini belirtmesi oldukça olumlu iken, korona virüsü etkilerine değinilmesi faiz projeksiyonu açısından soru işaretleri yarattı. ECB Başkanı Lagarde ise Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirdiği açıklamalarında küresel ekonomik belirsizlikler ve zayıf ticaret koşulları nedeniyle Euro Bölgesi büyümesinin geçen sene zayıflık gösterdiğini belirtirken, parasal politikaların mali ve yapısal politikalarla da desteklenmesi gerektiğine bir kez daha değindi. 

Bugünün en önemli gündemini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti Grup toplantısında gerçekleştirecek olduğu açıklamalar oluşturuyor. İdlib’de yaşanan gelişmelerin jeopolitik riskleri arttırmasıyla endeks üzerinde satış baskısı hız kazanmıştı. Bugün gerçekleştirilecek olan açıklamaların İdlib’e yönelik adımları içermesi endeks fiyatlamaları açısından kritik. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile görüşecek olduğunu açıklaması yurtiçi piyasalarda bir miktar olumlu rehaveti tetiklerken, endeksin global borsalardaki pozitif görüntünün etkisiyle yeni güne alıcılı bir seyir ile başlaması beklenebilir.

BİST100 endeksinin teknik görünümüne değinecek olursak, fiyatların 120.000 seviyesi üzerine yerleşmesi ile 121.500 ve 124.500 direnç seviyeleri ile yükseliş potansiyelinin artarak devam etmesi beklenebilir. Böylece yükselişlerinde yeni bir rekor elde eden endekste yeni bir yukarı trend eğilimi oluşabilir. Endeksin 120.000 direnci üzeri kapanışlarında bir miktar zorlanmasıyla ile bu seviyeden meydana gelebilecek dönüşlerde endeksin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesine denk düşen 116.150 seviyesi ana destek noktamız olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>