PEGASUS-FİNANSBANK-TÜRPAŞ-PETKİM-EMLAK GYO HİSSE ANALİZİ

PEGASUS:
 
2016 Temmuz ayında başlayan 3.5 yıllık yükseliş trendi devam ediyor. Ancak hissenin 3.5 yıllık trendin tepe noktasına ulaştıktan sonra kar satışları yaşadığını görüyoruz. 5 Şubat’ta Pegasus uçağının Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkması sonucu artan endişeler hisselerde satış getirdi. 65.20 desteğinin altında beyaz kanalın dip noktası olan 63.40 seviyesine kadar düşüşler görülebilir. 63.40 seviyesi kırılması halinde ise daha sert satışlar bekleyebiliriz. Yukarıda ise 68.80 seviyesinin üzerinde önce 71.80 ve arkasından 76.40 direncine doğru alımlar görülebilir. Satış baskısı altında olan paritede 76.40 seviyesi kırılmadıkça alımlardan uzak durulması gerekir.
FİNANSBANK:
 
Son dönemlerin en aktif ve popüler kağıtlarından olan Finansbank hisselerinde aşağı ve yukarı yönlü risk oluşumu devam ediyor. Bu süreçte bu hisseden uzak durulmasını öneririz. Hissenin geçmişine baktığımızda özellikle Katarlılar’ın satın almasının ardından 2019 Eylül ayına kadar kademeli ancak ölçülü yükselen hisseler Eylül ayından itibaren müthiş bir artış kaydetti. 2019 Eylül’de 7 tl olan hisseler 22 Ocak 2020’de 102 TL’ye çıktıktan sonra şu anda 46 TL seviyelerinde işlem görüyor.
Finansbank hissesindeki yükseliş eğilimi kanuni takip hesaplarında izlenen tahsili gecikmiş 959.699.858 TL tutarlı portföyü Hayat Varlık Yönetim A.Ş.’ye satmasıyla başlarken ilerleyen günlerde SPK hissede manipülatif işlemler yapanlar hakkında  6362 sayılı SPKn’nun 107/1 maddesinde tanımlı “Piyasa Dolandırıcılığı” suçu kapsamında işlem yapılmak üzere, SPKn’nun 115 inci maddesi uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi ancak hisse kısa süre düştükten sonra yükselişine devam etti. QNB Finansbank 2019 yılının Aralık ayı ortası gibi , Mizuho Bank Ltd ve The Commercial Bank (P.S.Q.C.) koordinatörlüğünde 19 ülkeden, 34 uluslararası bankanın katılımı ile 16 Aralık tarihinde 457 milyon ABD Dolarlık sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı ve ilk kez 3 yıl vadeli bir Fonlama sağlamış oldu. Bu gelişmeler Finansbank hisselerinde önce sert yükselişe sebep oldu ardından hissede kar satışları yaşandı.
Teknik olarak baktığımızda ise 43.24 seviyesinin altında 37.23 desteğine kadar satışlar görülebilir. Yukarıda ise 49.66 seviyesinin üzerinde 59.90 direncine doğru alımlar yaşanabilir.
TÜPRAŞ:
 
Tüpraş hisselerinde başlayan düşüş trendi devam ediyor. Akdeniz rafineri marjları Ocak ayında 0.1 dolar/varil ile Aralık ayındaki -5.3 dolar seviyesine göre yükseliş kaydetmesi bunda özellikle fuel oil fiyatlarındaki toparlanma etkili olması şirket karlılığı açısından olumsuz nitelendirilirken dünyanın en büyük portföy şirketlerinden Blackrock 30 Ocak’ta 35,924 adet TUPRS hissesini TL113.2’den sattığını ve payının %5’ten %4.99’a gerilediğini açıklaması da satış baskısını artıran unsur oldu. Ayrıca petrol fiyatlarında görülen düşüşün şirket karlılığına olumlu katkı yapması beklentisine rağmen gelen satış eğilimi oldukça dikkat çekmeye devam ediyor.İleri günlerde petrol fiyatlarındaki artıştan hisse kötü etkilenebilir.
 
Teknik olarak baktığımızda hissenin önemli destekleri kırdığını ve hissede görülen satışların devam etmesini beklediğimizi söyleyebiliriz.  Yukarıda 113.70 seviyesi kırılmadığı sürece satış baskısı altında olacak hissede bu seviyenin kırılması halinde önce 120.00 ve arkasından 125.20 direncine doğru alımlar görülebilir. Aşağıda ise 110 seviyesinin altında teknik hedef noktamız 94.30 seviyesinde oluşmakta.
 
PETKIM:
 
En çok dikkat çeken hisselerden olan Petkim’de 3.5 yıllık üçgensel yapı yukarı yönlü kırılmasının ardından yükseliş eğilimi hızlandı. Ancak hissenin teknik olarak 4.15 seviyesini geçmekte zorlandığını görüyoruz.
 
Teknik olarak baktığımızda saatlik bazda da yükseliş trendinde olan hissede  4.15 seviyesinin kırılması halinde 4.67 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 3.70 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi bizi 3.33 desteğine götürebilir. Hissede 3.70 desteği kırılmadığı sürece alım eğilimi güçlü olacaktır.
 
EMLAK GYO:
 
2017 yılında Temmuz ayında başlayan düşüş trendi 2019 yılının Kasım ayında son buldu ve hisse yaklaşık 2.5 yıllık yıllık düşüşünü sonlandırarak yükseliş eğilimine geçmiş oldu. Hissedeki toparlamada şirketin son dönemde projeleri ön plana çıkarken bunun yanında faizlerin düşürülmesinin iç talepte yarattığı ufak canlanmada etkili oldu. Özellikle kamu bankaları eliyle başlatılan konut kredilerindeki düşük faiz uygulaması inşaat sektörüne dair iç tüketimi ve talebi bir miktar artırırken bunun hisse fiyatlaması üzerinde olumlu etkiler yarattığını izliyoruz. 
 
Teknik olarak baktığımızda beyaz kanal içerisinde yükseliş eğilimini sürdüren hissede 1.78 seviyesinin kırılıp kırılmayacağını izleyeceğiz. 1.78 seviyesinin kırılması halinde alımlar güçlenebilir ve 2.40 seviyesine doğru yükseliş görülebilir. Aşağıda ise 1.55 desteğinin altında 1.38’e doğru geri çekilme yaşanabilir. 1.38 seviyesi kırılmadıkça hissede alımlar ön planda duruyor.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>