Ons Altın 1575 Seviyesini Aşmakta Zorlanıyor

Küresel endeksler haftanın ilk işlem gününde satıcılı görüntüsünü devam ettirirken, piyasalardaki güvenli liman talebi ile Ons Altın günü 1575 seviyesi üzerine yönelik ataklar ile geçirdi. Dünya genelinde endişelerin artmasına yol açan korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 1017 kişiye yükselirken, salgından etkilenenlerin sayısı ise 42 bin 638 seviyesine ulaşmış durumda. Çin tarafından virüse yönelik çalışmaların devam ettiğine ilişkin açıklamalar gelirken, salgının yaratmış olduğu tahribat artarak devam ediyor. Küresel piyasalar Çin’de yayılmaya başlayan koronavirüse ilişkin haber akışına odaklanmışken, bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yapacağı sunum Ons Altın fiyatlamaları tarafında da hareketliliğe yol açabilir. Özellikle olumlu gelen tarım dışı istihdam raporu sonrasında Dolar varlıkları üzerinde oluşan değer kazanımı Ons Altın tarafındaki yukarı yönlü gitme isteğini bir miktar zayıflatıyor. Böylece değerli metalin 1575 seviyesi üzeri kapanışlarında bir miktar zorlandığını görüyoruz. 

ABD Başkanı Trump ise virüs salgınının Nisan ayı itibariyle havaların ısınması sonrasında sona ereceğine yönelik açıklamada bulundu. Bu açıklama piyasalara bir miktar risk iştahı enjekte ederken, ABD borsalarının günü hafif artıda tamamladığını görüyoruz. Bugün ise Asya piyasalarında hafif bir toparlanma hareketi dikkat çekerken, ABD vadelilerinin de alıcılı bir seyir içerisinde yer aldığı görülmekte. Diğer taraftan Trump, Fed Başkanı Powell’a faizler konusunda tekrardan eleştiride bulundu. Piyasalarda veri akışı bugün nispeten sakin ancak ABD’de JOLTS  Personel Değişim Oranı verisi takip edilecek. ECB tarafında ise yeni başkan Christine Lagarde, Strasburg’daki Avrupa Parlamentosu’nda konuşma gerçekleştirecek. 

Dolardaki bu primlenmeye karşın Ons Altın fiyatlarında aynı zamanda ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yüzde 1,56 seviyesine varan oranda geri çekilmenin etkisiyle yukarı yönlü gitme isteği korunuyor. Ancak bu hareketin yükseliş ivmesine dönüşmesi için 1575 direncinin kalıcı olarak aşılması gerekiyor. Bu seviye üzerinde ise 1590 direncini öncelikli olarak takip ediyoruz. Ancak güçlü bir direnç konumunda bulunan 1575 direncinden meydana gelen dönüşlerde ise geri çekilmelerin 1550 desteği üzerinde kalması önemli. Özellikle bu seviyenin Ons Altın fiyatlarında yön değişimine neden olabilecek bir geri çekilmeyi beraberinde getirmesi beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>