Dow Jones Endeksi 29.400 Direncini Aşabilecek mi?

Korona virüsünün yaratmış olduğu riskler sürerken, can kaybına uğrayan kişi sayısının bir miktar ivme kaybetmesi ile piyasalardaki risk iştahı hafif artış gösterdi. ABD Başkanı Trump ise Nisan ayı itibariyle havaların ısınmasıyla korona virüs salgınının ortadan kaldırılacağına ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Korona virüs salgının da hayatını kaybeden kişi sayısı bini geçerken, ekonomiler üzerinde yaratacağı etkisi risk unsurlarını tetiklemeye devam ediyor. Özellikle Çin’deki şubelerini kapatma kararı alan bazı ABD şirketlerinin bu süreyi uzatma kararı aldığı görülmekte. Bu gelişmelerin akabinde ABD piyasaları günü oldukça pozitif bölgede tamamlarken, Asya piyasalarının da pozitif seyrini arttırdığı görülüyor. 

Dow Jones endeksine bakacak olursak endeksin yüzde 0,6 gibi ılımlı bir artışla günü 29.276 seviyesi üzerinde tamamladığı görülmekte. Bir süredir rekor yükseliş hareketi içerisinde yer alan Dow Jones endeksinde korona virüsü endişeleri 29.400 seviyesi üzeri kapanışları bir miktar engellese de endekste genel hatlarıyla alım potansiyelinin korunduğunu görüyoruz. Risk iştahında meydana gelen zayıflık endekslerde ciddi satış baskısına yol açmaktan çok hafif düzeltme niteliğinde bir harekete yol açtığı görülmekte.

Dow Jones endeksindeki hafif ivmelenmeye bilgi teknolojileri sektöründe yaşanan yüzde 1,2’lik yükseliş destek olurken, bu yükselişi yüzde 1,1 artışla sanayi sektörünün takip ettiği görülmekte. Endeks yükselişlerini baskılayan sektörlere değinecek olursak ise yüzde 0,4 azalışla enerji sektörü ve yüzde 0,3 düşüşle sağlık sektörünün ilk sırada yer aldığı görülmekte. Endeks içerisinde Boeing hisselerinde düzeltme hareketi niteliğinde meydana gelen yüzde 2,4’lük artışın yükseliş potansiyelini desteklediği görülüyor. Ayrıca teknoloji hisselerinde meydana gelen primlenme ile Microsoft hisselerinde yaşanan yüzde 2,6’lik artışın endeksteki yükseliş ivmesine hız kazandırdığı söylenebilir. Diğer taraftan Exxon Mobile hisselerinde yaşanan yüzde 2,5 oranındaki azalışın endeks performansını kötü yönde tetiklediğini görüyoruz.

Yönünü tekrardan yukarı çevirmiş olan Dow Jones endeksinde alımların 29.400 direnci ile hız kazanması beklenebilir. Bu hareketin devamında ise 30.000 direncini kritik bir geçiş noktası olarak takip ediyoruz. Ancak gerek devam eden korona virüsü endişeleri gerekse küresel ekonomilerin büyüme görünümünün olumsuz yönde etkileneceğine ilişkin oluşan beklentilerin yoğunlaşmasına bağlı olarak Dow Jones endeksinde oluşabilecek geri çekile hareketini 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 28.570 desteği çerçevesince takip ediyoruz.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>