Gram Altın’da 306,00 Direnci Kritik

Çin’de başlayan ancak dünya genelinde etkisini hız bir şekilde hissettiren korona virüsü nedeniyle 910 kişi öldü, virüsten etkilenenlerin sayısı ise 40 bin 171 seviyesine yükseldi. Korona virüsü, 2002 ile 2003 yılları arasında çıkan ve 774 kişinin ölümüne sebep olan SARS virüsünden daha fazla insanın ölümüne sebep olarak piyasalardaki risk unsurlarının artış göstermesine yol açtı. Korona virüsü SARS’ın yaklaşık bir yılda neden olduğu can kaybını bir ay gibi kısa sürede geride bıraktı. Böylece piyasalardaki risk iştahının zayıflamasıyla piyasalardaki güvenli liman talebi korunmaya devam ediyor. Altın fiyatlarında da tekrardan yukarı yönlü eğilimin hız kazandığı görülmekte. Korona virüsünün küresel ekonomiler üzerindeki olumsuz etkisi piyasalarda tedirginlik oluştururken,  Apple, Starbucks, IKEA, Tesla gibi büyük şirketlerin virüs kaynaklı Çin’deki mağazalarını kapatmasıyla bilançolarında zayıflık meydana gelebileceği beklentisi ABD tarafında da endişeleri gündeme getirdi. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi telefonla görüşme gerçekleştirerek birinci faz anlaşmasını doğrulamıştı. Ayrıca virüsün önlenmesine ilişkin gerekli güveni duyduklarını belirtmişlerdi. Dolar taraftı ise Ocak ayı tarım dışı istihdam raporunun beklentilerin üzerinde bir pozitifliğe işaret etmesi sonrasında değer kazanımı içerisinde. Bu durum Altın fiyatlarındaki yükselişi bir miktar baskılıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 1,56 seviyesine geri çekildiğini görüyoruz. Tüm bu gelişmeler güvenli enstrümanlara olan talebi arttırırken, Altın’da 306,00 seviyesi üzeri kapanışlarla yükselişlerin artarak devam ettiğini görebiliriz. 

Dolar/TL fiyatlamalarına bakacak olursak, yeni haftaya kur 5,97 seviyesinde başladı. Özellikle bu hareket BDDK’nın TL swap işlemlerinde limiti yüzde 10 seviyesine indirmesinin Türk Lirası varlıkları üzerinde değer kazanımı yaratması sonrasında gerçekleşti. Ayrıca BDDK bankaların ücret ve komisyonlarına sınırlama getirildiğini açıkladı. Gün içerisinde ise İdlib’de meydana gelen çatışmada 5 askerin şehit, 5 askerin ise yaralı olduğunun açıklanması ile Türk Lirası üzerinde tansiyon oluştu. Böylece tekrardan 6,00 seviyesi üzerine yerleşen kurun Gram Altın fiyatlarında da yükseliş potansiyeline destek olduğu görülüyor.

Gerek kur tarafı gerekse Ons Altın fiyatında meydana gelen ivmelenme ile yönünü yukarı çeviren Gram Altın’da 306,00 seviyesinin aşılması 310,00 direncine yönelik atakları beraberinde getirebilir. Bu seviye ile beraber Gram Atlın’da rekor tazeleme hareketi gerçekleşebilir. Bu seviye üzerinde ise ilk hareket noktası olarak 317,00 direncini takip ediyoruz. Aksi senaryoda 306,00 seviyesinden meydana gelebilecek dönüşlerde ise 300,00 seviyesi ana destek noktası olarak ön plana çıkıyor.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>