Dolar/TL 6,00 Seviyesi Üzerinde Kalıcı Olamadı

Küresel piyasaların  uzun süredir gündemini oluşturan korona virüs salgınından ölen kişiyi sayısı 910 kişiye yükseldi. Geçtiğimiz hafta hastalığın tedavisi için Çin tarafından tedavilere cevap veren hasta sayısının arttığı yönünde açıklama gelmişti. Salgına maruz kalan kişi sayısının da 40 bin kişiye ulaştığına ilişkin oluşan haber akışının piyasalardaki risk iştahını zayıflatmaya devam ettiği söylenebilir. Haftanın son işlem günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam raporu ise beklentilerin üzerinde bir pozitifliğe işaret ederek Dolar varlıklarına değer kazandırdı. Dolar’ın gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde yarattığı baskı ile Dolar/TL’de 6,00 seviyesi üzerine varan oranda yükseliş hareketi oluştu. Ancak yurtiçi tarafa bakacak olursak, bu sabah BDDK’dan gelen bir kararla TL swap işlemlerinde limitin yüzde 10 seviyesine düşürülmesi sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde meydana gelen değer kazanımı ile Dolar/TL’de 5,97 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketinin oluştuğu görülmekte.  Ayrıca bankaların ücret ve komisyonlarına sınırlama getirildiğine yönelik oluşan haber akışının da dikkat çeken gelişmeler arasında yer aldığı görülmekte. 

Tarım dışı istihdama bakacak olursak, Ocak ayında 225 bin kişiyi istihdama dahil ederek beklentilerin üzerinde gelirken, ortalama saatlik kazançlar yüzde 0,2 ile bir miktar zayıf seyretti. İşsizlik oranı ise Ocak ayında yüzde 3,6 ile bir önceki aya oranla artış gösterdi. Tarım dışı istihdam raporundaki pozitif görüntünün ABD Başkanı Trump’ın gelecek Kasım ayında yapılacak olan seçimlerde elini güçlendirdiği söylenebilir. 

ABD’den gelen güçlü verilere rağmen BDDK tarafından gelen kararın akabinde yönünü bir miktar aşağı çeviren Dolar/TL’de 6,00 seviyesi altı hareketlilik sürdükçe yükselişlerin bir miktar baskı altında kaldığını görebiliriz. Aşağıda ise 5,95 kurun önemli bir destek seviyesi konumunda yer almakta. Bu seviye altı kapanışların gündeme gelmesi halinde ise Dolar/TL’nin kısa vadeli görünümde yön değiştirmesine yol açarak 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 5,90 noktasını gündeme getirebilir. Aksi senaryoda güçlü Dolar etkisinin artmasıyla kurda 6,10 direnci ile yükselişlerin hız kazandığını görebiliriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>