GBPJPY’de 141,500 Seviyesi Hareketliliğinde Israrcı

GBPJPY paritesi yeni haftaya 141,500 seviyesi üzerinde başladı. Japonya’da Ocak ayı hizmet PMI rakamı 51,0 ile beklentilerin üzerinde gelirken, Aralık ayında hane halkı harcamaları yüzde 4,8 oranında daralma yaşadı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) Yönetim Kurulu üyesi Takako Masai, korona virüsünün global ekonomiler üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler için gerekli adımların atılması konusunda hazır olduklarını açıkladı.  Masai ayrıca uzun vadeli perspektifte ekonomiler üzerinde kalıcı bir zayıflık görmediğine dikkat çekti. Japonya Başbakanı Abe ise virüsün ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için hükümete gerekli adımların atılması konusunda talimat verdiğini belirtti. Küresel ekonomilerin odak noktasını oluşturan korona virüs salgını konusunda Çin tarafından gerekli olumlu adımların kaydedildiğine ilişkin açıklama gelirken, piyasalardaki risk iştahı bir miktar artış gösterdi. Böylece güvenli limanlara olan talebin azalması ile Japon Yeni’nde meydana gelen ani değer kazancı yerini bir miktar geri çekilmeye bıraktı. Ancak yeni günde Japon Yeni’nde oluşan bir miktar yukarı yönlü ivmelenme ile paritenin geri çekilmelerini sınırladığı görülmekte.

İngiltere tarafına bakacak olursak, yasalaşan Brexit kararı sonrasında Sterlin varlıklarında değer kazanımı meydana gelirken, İngiltere’nin 2020 yılı sonuna kadar serbest ticaret anlaşması hususunda görüşme gerçekleştirecek olmasının yarattığı belirsizlikler Sterlin üzerindeki kazançların geri verilmesine yol açtı. Ayrıca ingiltere Başbakanı Boris Johnson, serbest ticaret müzakereleri kapsamında Avrupa Birliği kurallarına uymayacağını açıklaması sonrasında Sterlin varlıkları üzerindeki tansiyon artış gösterdi. Böylece Brexit dönemi boyunca ticaret tarafında meydana gelen durgunluğu canlandırmaya çalışan İngiliz hükümetinin bu hafta geneline büyük ekonomiler ile görüşmelerine hız kazandırdığı görülüyor. Ayrıca İngiltere’de açıklanan makro ekonomik verilere bakacak olursak, Hizmet PMI rakamının 53,9 ile beklentilerin üzerinde bir artışa işaret ettiği görülmekte. 

Bugün için Dolar’a karşı yegane güçlü duruşunu sürdüren iki para birimi olarak Japon Yeni ve İngiliz Sterlin’inin ön plana çıktığını görüyoruz. GBPJPY paritesinde ise fiyatların bir miktar sıkıştığını söylemek mümkün. Paritede özellikle 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 142,881 direncinin aşılması ile alım potansiyelinin artarak devam etmesi beklenebilir. Bu seviye üzeri kapanışlarda ise 145,00 direncine yönelik ataklar oluşabilir. Ancak bu seviyeden meydana gelebilecek dönüşlerde ise 141,500 ana destek noktası bu seviye altında ise geri çekilmeleri 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 149,400 desteği çerçevesince izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>