EURUSD Paritesi Kritik 1,10 Seviyesi Altına Sarktı

Çin tarafından korona virüsü ile salgını önleyecek önemli gelişmelerin elde edildiğinin açıklanması sonrasında piyasalarda artan risk iştahı ile endeksler günü oldukça alıcılı kapadı. Haftayı oldukça güçlü geçiren Dolar varlıkları kaynaklı paritede 1,10 seviyesi altı fiyatlamaları gündeme getirerek 1,0965 desteğine varan geri çekilmeyi beraberinde getirdi. ABD’de ADP özel sektör istihdamında 291 bin kişi ile beklentilerin çok üzerinde artış kaydedildi. Ayrıca ISM İmalat Dışı PMI ve Hizmet PMI rakamlarının bir önceki aya oranla yukarı yönlü ivmesine hız kazandırdığı görülmekte. Ayrıca ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının da 202 bin kişi seviyesine dek kayda değer biçimde düşüş gerçekleştirdiği görülmekte. Bu bilgiden hareketle Dolar’da oluşan değer kazanımı paritenin kritik 1,10 seviyesi altına sarkma gerçekleştirmesine yol açtı. Bugün ABD’de açıklanacak olan Ocak ayı tarım dışı istihdam raporu parite hareketliliği açısından kritik önem taşıyor. Rapor içerisinde özellikle enflasyon tarafı açısından sinyal oluşturan saatlik ücretler verisi yakından takip edilecek. 

Euro Bölgesi ekonomisine bakacak olursak, ECB’nin yeni Başkanı Lagarde Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’ndeki “Parasal Diyalog” başlıklı oturumda gerçekleştirdiği konuşmasında korona virüsünün etkileri ile ilgili oluşan belirsizliklerin endişeleri arttırdığına dikkat çekti. Lagarde ekonomi ile ilgili olarak ise büyümenin ve verimlilik artışının yavaşlaması ile nüfusun yaşlanması gibi gelişmelerin faiz oranlarını aşağı çektiğine işaret etti. Bu düşük faiz ve düşük enflasyon ortamının ekonomilerdeki olumsuz etkisinin ECB ve dünyadaki diğer merkez bankaları para politikalarında gevşetme alanlarını daralttığını belirtti. Ayrıca Lagarde, Euro Bölgesi ekonomisinin hala ılımlı bir büyüme kaydettiğini ve iç ekonominin görece dayanıklı konumda bulunduğunun altını çizdi. Özellikle işsizlik oranı verisinin yüzde 7,4 ile 2008 yılından bu yana en düşük seviyeye gerilemesini işgücü piyasası açısından oldukça olumlu olduğuna değinen Lagarde,  inşaat ve hizmetler sektöründeki ivmelenmenin dikkat çekici olduğunu belirtti. 

EURUSD paritesinin teknik görünümünde ise devam eden Dolar baskısı ile 1,10 seviyesi altı fiyatlamaların sürmesi paritedeki zayıflığın bir müddet daha devam etmesine yol açabilir. Bu eğilimin devamında ise satışların 1,0950 desteği ile hız kazanacağını düşünüyoruz. Ancak kısa vadeli görünümde 1,0970 desteğinden dönüş gerçekleştirme çabası içerisine giren paritede kalıcı yön değişiminin ancak 1,11 direnci üzeri kapanışlarla gerçekleşmesi beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>