USDCAD Önemli Bir Kırılım Noktasını Aşma Çabasında

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongrenin kısa süre önce onayladığı ABD-Meksika-Kanada Ticaret Anlaşması’nı (USMCA) imzalaması sonrasında Kanada Doları tarafında hareketlilik yaşanmıştı. Yeni haftada ise Kanada’da dış ticaret açığı eksi 0,37 milyar kanada doları seviyesinde gerçekleşti. Ülkenin ihracatı 49,321 milyar kanada doları çerçevesinde belirlenirken, ithalatlar 49,69 milyar kanada doları ile beklentilerin altında gerçekleşti. Bu veri sonrasında Kanada Doları üzerinde oluşan değer kaybı ile paritede yükselişler hız kazanırken, Dolar varlıklarının gün sonu kapanışını oldukça primli gerçekleştirmesi ile paritede yükselişler hız kazandı. Bu hafta ABD’de tarım dışı istihdam haftası bu nedenle yarın açıklanacak bu rapor Dolar varlıkları açısından kritik. Ayrıca Kanada tarafında da istihdam değişikliği ve işsizlik oranı verisi yakından takip edilecek.

ABD’de ADP özel sektör istihdam verisinin 291 bin kişi ile beklentilerin oldukça üzerinde geldiği görülmekte. Ayrıca ISM İmalat Dışı PMI rakamında ise bir önceki aya oranla genişlemenin kayda değer seviyede gerçekleştiğini görüyoruz. Diğer taraftan Hizmet PMI tarafında da yaşanan yükselişle Dolar varlıklarının değer kazançlarını arttırması ile G10 para birimleri üzerinde baskı unsuru artış gösterdi. Yeni günde Kanada Doları üzerindeki görünüm pozitif ancak paritenin orta vadeli önemli bir direnç noktası olan 1,33 direncini aşmaya çalıştığı görülüyor. Paritenin bu seviyeyi aşmakta başarılı olması halinde alımlarına kademeli olarak 1,3350 ve 1,3400 direnç seviyeleri ile hız kazandırması beklenebilir. Özellikle bu seviye üzeri hareketlilik paritenin orta vadeli aşağı yönlü trendini bozabilecek bir nitelikte yer alıyor. Ancak güçlü bir direnç konumunda yer alan 1,33 noktasından gelebilecek olan dönüşlerde ise 1,3230 desteğini öncelikli olarak takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>