GBPUSD Kritik 1,30 Seviyesinde Tutunuyor

Çin’in 75 milyar dolar değerindeki ABD ürününe uygulanan tarifeleri düşüreceğini açıklaması sonrasında piyasalardaki risk iştahı artış gösterdi. Tarifelerin 14 Şubat tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yarı yarıya düşürülmesi beklenirken, bu haber sonrasında endekslerin genelinde yeşil bir görüntü hakim. Ayrıca Çin’de korona virüsüne ilişkin etkili bir ilaç üzerinde ilerleme kaydedildiğinin açıklanması piyasalardaki pozitif görüntüyü arttırdı. 

İngiltere’de yeni konut başlangıçları 2007’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak yüzde 0,1 artışla 161.022 seviyesine yükseldi. Brexit kaynaklı belirsizliklerin bir miktar azalmasıyla konut sektörünün de toparlanma gösterdiği görülmekte. Serbest ticaret anlaşması kapsamında görüşmelere başlayan İngiltere dün Brexit sonrası ticaretini canlandırmak için Avustralya ile erken anlaşma yapmayı planladığını açıkladı. Ayrıca dün İngiltere Hizmet PMI rakamı 53,9 ile beklentilerin üzerinde bir artışa işaret etti.  

ABD tarafına bakacak olursak, ABD Başkanı Trump’a yönelik görevini kötüye kullanma suçlaması için yapılan azil soruşturmasında 48 senatör suçlu olduğu yönde oy kullanırken, 52 senatör ise suçlu olmadığını iddia etti. Böylece soruşturma sonucunda ABD Başkanı Trump suçsuz bulundu. 

ABD’de ISM imalat dışı PMI verisi Ocak ayında 55,55 seviyesine yükselerek son 5 ayın en yüksek seviyesini test etti. Hizmet PMI rakamı ise 53,4 ile bir önceki aya göre kayda değer oranda genişleme kaydetti. ABD’de özellikle imalat sektöründe meydana gelen toparlanma ile Dolar varlıklarının kazançlı görünümünü arttırdığı görülmekte. ADP özel sektör istihdam verisinin ise beklentileri aşarak Mayıs 2015’ten beri en yüksek seviyesi olan 291 kişi olarak açıklandığı görülüyor.

ABD’de dış ticaret açığı, 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,7 azalışla 616,8 milyar dolara geriledi. Bu düşüş son 6 yılın ilk düşüşü olarak dikkat çeken, ihracatlar yüzde 0,8 artışla 209,6 milyar dolar olurken, ithalat rakamı ise yüzde 2,7 artarak 258,5 milyar dolar seviyesine yükseldi. 

Bu gelişmelerin akabinde, İngiltere’nin serbest ticaret müzakereleri kapsamında Avrupa Birliği yasalarına ihtiyaç duymadığını açıklaması Sterlin tarafına bir miktar satış getirmişti. Ancak uzun süredir 1,30 seviyesinde tutunmalarını sürdüren paritenin bu seviyenin desteği ile toparlanmalarına hız kazandırdığı görülmekte. Dolar’ın kazançlı görünümünü arttırması ile baskı altında kalan G10 para birimleri paritedeki kısa vadeli görünümde yaşanan geri çekilmeyi açıklıyor. GBPUSD paritesinin geri çekilmelerinde 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,2920 desteğini öncelikli olarak izliyoruz. Ancak kalıcı bir yükseliş ivmesinde ise 1,31 ara direnç, bu seviye üzerinde ise yükselişlerin hız kazanacağını düşündüğümüz 1,3250 direnci güncelliğini korumaya devam ediyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>