Ons Altın 1550 Desteğinden Dönüş Gerçekleştirdi

Küresel borsalarda oluşan toparlanma hareketi Asya tarafında da etkisini hissettirmeye başladı. ABD borsalarının yükseliş hareketine hız kazandırmasıyla piyasalardaki iyimserlik artış gösterdi. Ancak korona virüs salgınının can kaybına yol açmaya devam ettiğini görüyoruz. Özellikle ölen kişi sayısı 491 seviyesine yükselirken, virüsün bulaştığı kişi sayısının 23 bin kişiyi aştığı düşünülüyor. Dünya genelinde büyük tedirginlik yaratan bu virüsün ekonomiler üzerinde zayıflığa yol açacağı beklentisi endeksler tarafında satış baskısına yol açmıştı. Ancak yeni haftada tedavilere yavaş yavaş cevap veren kişi sayısının arttığından söz edilmesinin de piyasalardaki rahatlamaya yol açtığı söylenebilir. Böylece yeni hafta ile beraber toparlanma hareketi içerisine giren borsaların etkisi ile güvenli liman talebinde bir miktar azalma yaşandı. Böylece virüs salgının yarattığı endişe ile 1590 seviyesine varan oranda yükseliş gerçekleştiren değerli metalin piyasalardaki olumlu rehavet ile 1550 desteğine dek geri çekildiğini görüyoruz. Ancak hala devam eden virüs salgını etkisiyle Ons Altın’da 1550 seviyesinden dönüşlerin geldiği görülmekte. 

ABD 10 yıllık tahvil faizlerine baktığımızda, yeni haftaya yüzde 1,52 ile zayıf bir seyir içerisinde başlarken, bugün itibariyle yüzde 1,59 seviyesine yükselerek Altın fiyatlarındaki toparlanma hareketini güçleştirdiği görülmekte. Diğer taraftan ABD tarafında açıklanan ISM İmalat PMI rakamının genişleme kaydetmesi ile Dolar varlıklarında hafif yukarı yönlü gitme isteği doğmuştu. Dün ise Aralık ayı fabrika siparişlerinin yüzde 1,8 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdiği görülmekte. 

Bir diğer gelişme ise ABD Başkanı Trump’ın yönetiminde yer alan ekibin Dünya Ticaret Örgütü’ne ilişkin kararname taslağının maddeleri yeniden müzakere ederek kamu alımlarına ilişkin 1,7 trilyon dolarlık anlaşmadan çekileceğini açıklaması önemliydi. ABD ve Çin arasında sağlanacak olan 2. Faz anlaşması için 2020 yılı Kasım ayında gerçekleşecek olan seçimler takip edilirken, seçimlerin öncesinde Trump’a açılan azil sürecinde de yavaş yavaş sona gelindi.

Bu bilgilerin ışığında küresel ekonomilere yönelik oluşan büyüme endişeleri ve devam eden virüs salgını ile 1550 seviyesinden yönünü yukarı çevirmiş olan değerli metalde alımların 1575 direnci üzeri kapanışlarla hız kazanması beklenebilir. Bu seviye üzerinde önemli bir geçiş noktası olarak ise Bollinger bandının üst seviyesine dek gelen 1587 ara desteğini takip ediyoruz. Ancak 1575 direncinden meydana gelebilecek bir dönüşe bağlı olarak 1550 desteğine dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>