EURCHF Kritik 1,07 Desteğini Esnetiyor

İsviçre Merkez Bankası bir önceki para politikası toplantısında negatif faiz oranlarının mümkün olan en kısa sürede biteceğini duyurmuştu. Ayrıca banka, negatif faizlerin emeklilerin tasarruflarını zedelediğinden endişe duyduklarını ve ihracatçıların bu durumdan olumsuz yönde etkilendiğine dikkat çekti. Bu açıklama sonrasında İsviçre Frangı üzerinde meydana gelen değer kazanımı ile paritede 1,10 seviyesi altı fiyatlamalar ile başlayan bir aşağı yönlü trend mevcut. Euro karşısında değer kazançlarını arttıran para biriminin bu hareketi sonrasında İsviçre Merkez Bankası’ndan para biriminin manipüle edilmediğine ilişkin açıklama geldi. İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan Dünya Ekonomik Forumu’nda yapmış olduğu açıklamada ise İsviçre Frangı’nı diğer ülkelere göre avantaj elde etmek için zayıflatmak niyetinde olmadıklarını ancak çok güçlü olmasından da memnun olmadıklarına yönelik açıklamada bulundu. 

Euro Bölgesi ekonomisini değerlendirecek olursak, imalat PMI rakamı Ocak ayında 47,9 seviyesine yükselse de eşik sınır olan 50 seviyesinin altında seyretmeye devam ediyor. Böylece Euro Bölgesi imalat sektörü sınırlı toparlama işaretleri gösterirken, hizmet sektörünün de yukarı yönlü ivlenmesini arttırdığı görülmekte. Ancak Dolar varlıklarının açıklanan makroekonomik verileri ışığında kazançlı duruşunu sürdürmesi Euro tarafını da baskı altına almaya devam ediyor. Ayrıca Brexit’in gerçekleşmesi ile Avrupa Birliği ve İngiltere arasında başlayan serbest ticaret görüşmelerine ilişkin oluşan belirsizliklerin Euro tarafında tansiyonu arttırdığı söylenebilir.

EURCHF paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, 1,07 seviyesi altına dek gerileyen fiyatların bu seviyeden bir miktar toparlanma hareketi içerisine girdiği görülmekte. İsviçre Frangı’nda dikkat çeken değer kaybının paritedeki düşüş eğilimini sınırladığı görülüyor. Bu hareketin bir miktar da İsviçre Frangı’nın Altın ve Japon yeni gibi güvenli liman enstrümanı olarak görülmesinden kaynaklandığı söylenebilir. Piyasalarda artan risk iştahının İsviçre Frangı üzerinde yarattığı değer kaybının devamına bağlı olarak parite yükselişlerinin hız kazanmasını 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,0837 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. Bu seviyenin aşılması ile beraber paritede kalıcı yön değişiminden söz etmek mümkün. Ancak olası bir 1,07 seviyesi altı fiyatlamanın gündeme gelmesine bağlı olarak ise düşüşlerin devamını 1,06 desteği çerçevesinde izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>