EURGBP Paritesi 0,85 Seviyesi Üzerinde Kalıcı Olabilecek Mi?

Euro Bölgesi Ocak ayı İmalat PMI rakamı dün 47,9 ile beklentilerin hafif üzerinde geldi. Özellikle yeni hafta ile beraber Euro’nun Dolar varlıklarına karşı dirençli bir duruş içerisinde yer aldığı görülmekte. Ayrıca geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi sanayi güveni verisinin de beklentilerin altında bir azalışa işaret etmesi pozitif algıyı arttırmıştı. İşsizlik oranında ise yüzde 7,4 ile bir önceki ay verisine oranla hafif bir daralma hareketi yaşandı. Tüm bu gelişmelerin akabinde Euro pozitif senaryo birçok G10 para birimi karşısında etkisini hissettirirken, Sterlin tarafına karşı hafif zayıflık içerisinde yer aldı. 

ECB’nin Baş Ekonomisti Philip Lane ise dün artan işçilik maliyetinin Euro Bölgesi enflasyonunu yeniden canladıracağına ilişkin açıklamada bulundu. Bu açıklama Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin pozitif kanıyı güçlendirirken, ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, Yunanistan ekonomisinin Birlik üzerinde oluşturduğu zayıflatıcı etkinin normalleştiğini belirtti. 

EURGBP paritesi açısından önem arz eden bir diğer gelişme ise 31 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden resmi bir şekilde ayrılmasına ilişkindi. İngiltere’nin AB’den ayrılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ise dün yayımlandı. Bu gelişme Sterlin varlıkları üzerinde değer kazanımına yol açarken, paritede 0,84 desteğine varan oranda geri çekilme hareketi yarattı. Ancak bu gelişmenin Euro tarafını da bir miktar hareketlendirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise ticaret anlaşması için Avrupa Birliği kurallarına ihtiyaç duymadıklarını belirtirken, müzakerelerin her iki tarafın çıkarını gözeteceğinin altını çizdi. 

Dolar’ın yönünü aşağı çevirmesi ile Euro tarafında meydana gelen primlenme paritede 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 0,8515 noktasına varan oranda yükseliş gerçekleşti. Ancak 0,8515 seviyesi fiyatlamalarında kalıcı olmaya çalışan paritede bugün itibariyle hafif bir geri çekilme eğilimi hakim. Özellikle paritede bu seviyenin aşılması ile yükselişler kademeli olarak 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 0,86 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 0,87 direnç seviyelerine dek sürebilir. Böylece paritede 2019 yılı Ağustos ayından bu yana dikkat çeken aşağı yönlü trend eğiliminin yön değiştirdiğini görebiliriz. EURGBP paritesinde ana direnç seviyesi olarak ise 0,8750 noktasını takip ediyoruz. Ancak kısa vadeli görünümde dikkat çeken geri çekilme potansiyeline göz atacak olursak, 0,8490 desteği altı kapanışları takip etmekte fayda var. 

Uzun vadeli görünüm

Kısa vadeli görünüm


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>