CADJPY Yükselen Kanalının Alt Bandını Zorluyor

Çin’de başlayan ancak dünya geneline yayılan korona virüsünün piyasalar üzerinde yaratmış olduğu tedirginlik ile güvenli enstrümanlara olan talebin artması Yen para biriminde de değer kazanımına neden olmuştu. Böylece 17 Ocak tarihinden itibaren yönünü aşağı çeviren paritede 84,50 seviyesinden 81,60 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketinin yaşandığı görülmekte. Ancak yeni hafta ile beraber piyasalardaki risk iştahının bir miktar toparlandığını görüyoruz ki bu durum direk Japon Yeni tarafında kar realizasyonuna yol açmakta. Korona virüsünün dünya genelinde can kaybına yol açmaya devam etmesi ve salgına yakalanan insan sayısının gün geçtikçe artmasının piyasalardaki güvenli liman talebinin korunmasına yol açtığı görülmekte. Böylece paritedeki hafif toparlanma hareketinin Japon Yeni kaynaklı sınırlı kaldığını görebiliriz. Korona virüsünün global ekonomilerdeki büyüme riskini arttırarak güvenli liman talebini tetiklemesi bu hareketin ana kaynağını oluşturuyor. Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura’nın ise şirket karlarının ve fabrika üretiminin Çin’in global piyasaları sarsan ve güveni zayıflatan korona virüs salgını nedeniyle zayıflık gösterebileceğine dikkat çekmesi önemliydi. 

Bir diğer dikkat çeken gelişme ise Kanada Merkez Bankası’nın 22 Ocak  tarihinde gerçekleştirmiş olduğu para politikası toplantısında faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemesiydi. ABD başta olmak üzere birçok ülkenin parasal genişleme duruşu sonrasında Kanada Merkez Bankası’ndan gelecek olan bir hamle büyük önem taşıyordu ve banka faizleri yüzde 1,75 seviyesinde tutarak piyasa beklentilerini karşıladı. Ayrıca geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD-Meksika-Kanada Ticaret Anlaşması’nı (USMCA) imzalaması ile paritede bir miktar hareketlilik artmıştı. 

CADJPY paritesinin teknik görünümüne baktığımızda, bugün itibariyle Dolar’a karşı güçlü duruş içerisinde yer alan Kanada Dolar’ının paritede toparlanma hareketine yol açtığı görülmekte. Ancak fiyatların 82,50 direncini aşması mümkün olmadıkça paritedeki zayıf görünümün devam etmesi beklenebilir. Bu eğilimin devamında ise kritik geçiş noktasının kısa vadede 82,00 seviyesi olduğunu söyleyebiliriz. Paritede bu seviye altı kapanışlar düşüşlerin 81,00 desteğine dek sürmesine yol açabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>