Gram Altın’da Rekor Denemeleri Sürüyor

Yeni haftaya üzücü İdlib haberi ile başlayan yurtiçi piyasalarda oluşan tansiyon kurda yukarı yönlü eğilimi tetikleyecek güçte olmasa da Türk Lirası üzerinde hafif tansiyonu yükseltti. Diğer taraftan yurtiçinde Ocak ayı enflasyon verisinin yüzde 12,15 ile  yüzde 11,84 beklentisinin üzerinde açıklandığını görüyoruz. Aylık bazda ise Ocak ayı enflasyonunun yüzde 1,35 seviyesine ulaştığı görülmekte. Enflasyonun detayına bakacak olursak, yıllık en düşük artışın yüzde 2,14 ile haberleşme grubunda yaşandığı görülüyor Ayrıca aylık en yüksek azalış ise yüzde 6,65 ile giyim ve ayakkabı grubunda yaşandı. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi sonrasında Dolar/TL’nin 5,98 seviyesi üzerindeki sakin seyrini korumaya devam ettiği görülmekte. Özellikle geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Dolar varlıklarında meydana gelen değer kaybının da kurdaki yükselişlerin hız kazanmaması konusunda rol oynadığı söylenebilir. Böylece Gram Altın’ın yukarı yönlü eğilimini arttırmada kur etkisi hissedilmezken, değerli metalin rekor 305,00 seviyesi üzeri ataklarında ısrarcı olduğu görülüyor.  

Ons Altın fiyatlarına bakacak olursak, dünya genelinde büyük tedirginliğe yol açan 2019-nCov virüsü kaynaklı artan güvenli liman talebi ile yükselişlerin 1590 seviyesi üzerine tırmandığı görülmekte. ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen acil durum çağrısı sonrasında Çin’den gelen uçuşları durdurduğunu açıklaması uluslararası alanda alınan tedbir önemlerinden sadece bir tanesi olarak ön plana çıktı. Çin tarafında meydana gelen dikkat çekici satış baskısı ile ise Çin Merkez Bankası kısa vadeli faiz oranlarını 10 baz puan azaltarak piyasaya likidite sağladı. Bu gelişmelerin akabinde endeksler üzerinde dikkat çeken geri çekilme potansiyeli Altın fiyatlarında yükseliş eğilimi artış gösterdi. Bu harekete Dolar tarafındaki zayıflığın da destek olduğu görülürken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,52 ile geri çekilme potansiyeli içerisine girdiği görülmekte. Bu sabah Ons Altın varlıklarında yükselişlerin hafif hız kestiğini görmüş olsak da Gram Altın tarafında 305,00 seviyesine yönelik atakların sıklaştığı görülüyor. Özellikle bu seviyenin aşılması ile Gram Altın fiyatlarında daha önce test edilmemiş seviyelere varan oranda alım potansiyeli yoğunlaşabilir. Bu bağlamda 310,00-315,00 direnç bölgesinin Gram Altın’da önemli bir kopma hareketine neden olması beklenebilir. 305,00 seviyesini aşmakta zorlanan değerli metalde oluşabilecek geri çekilmeleri ise 300,00 desteği altı kapanışlarla takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>