Dolar/TL Haftaya İdlib Haberi İle Başladı

Çin’de başlayan ve dünya genelinde hızlı bir şekilde yayılarak salgına dönüşen koronavirüsü ile piyasalarda meydana gelen kırılganlık hissedilmeye devam ediliyor. Koronavirüsü kaynaklı ölen kişi sayısının ise 360 seviyesi üzerine yükselmesinin piyasalardaki tedirginliği arttırdığı söylenebilir. Özellikle virüsün ekonomiler üzerinde olumsuz yaratacağı beklentisi piyasalardaki risk iştahını zayıflatırken, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkan Yardımcısı Lian Weiliang, Çin ekonomisinin salgından özellikle tüketim kaynaklı tarafta kayda değer biçimde etkileneceğini dile getirdi. Bu gelişmelerin akabinde endeksler satıcılı görünümünü sürdürmeye devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen acil durum çağrısı piyasalardaki endişeleri bir miktar hafifletti. Gelişmekte olan ülke para birimleri bu sabah bir miktar sakin, bu hareket bir miktar da Dolar varlıkları üzerinde meydana gelen değer kaybından kaynaklanıyor.  Geçtiğimiz hafta Brexit’in gerçekleşmesi ile Euro tarafında da bir miktar değerlenme hareketi meydana gelmişti. 

Yurtiçinde ise Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, Türkiye’nin notunu ve görünümünü teyit ederek kredi notunu “B+” ve görünümünü “durağan” olarak sabit bıraktı. Diğer taraftan Türkiye İmalat PMI rakamı 49,5 ile ılımlı bir seyir içerisinde yer alırken, bugün açıklanacak olan Ocak ayı Tüketici fiyat endeksinin kur fiyatlamaları açısından hareketliliğe yol açabileceğini belirtelim. Bu sabah ise Milli Savunma Bakanlığı İdlib’de meydana gelen çatışmada 4 askerin şehit olduğunu, biri ağır 9 askerin de yaralandığını açıklaması sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde tansiyon artış gösterdi. 

Dolar/TL kurunda Türk Lirası’nda meydana gelen değer kaybı ve Dolar varlıklarının değer kazanımı içerisinde yer alması 5,95 seviyesi üzeri fiyatlamaları gündeme getirdi. Ancak yeni haftada Dolar tarafında oluşan tansiyon ile Dolar/TL’de 6,00 seviyesi altı fiyatlamaların sürdüğü görülüyor. Özellikle fiyatların kritik 6,00 seviyesi üzerine yerleşmesi ile kurda alım potansiyelinin artarak devam etmesi beklenebilir. Bu bağlamda özellikle yurtiçi siyasi gündem fiyatlamalar açısından yakından takip edilecek. 6,00 seviyesi üzeri oluşabilecek görünümde ise 6,10 ilk direnç seviyesi olma görevini koruyor. Olası bir 6,00 seviyesinden meydana gelebilecek dönüşte ise kur açısından 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 5,8915 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>