GBPTRY’de Nefesler Tutuldu

Haftanın son işlem gününde piyasalarda hareketlenen risk iştahı ile toparlanma hareketi dikkat çekerken, Çin’in korona virüsü ile ilgili olarak salgını önleyici aksiyonlarına hız kazandırdığı görülüyor. Ayrıca virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 213’e ulaşırken, virüsten etkilenen kişi sayısının 10 bin seviyesine oldukça yakın seviyelere ulaştığı görülmekte. Dünya Sağlık Örgütü’nün de korana virüsü nedeniyle uluslararası alanda acil durum ilan etmesinin piyasalardaki olumlu etkisi hissediliyor. Google, Apple, Starbucks, Tesla ve ikea Çin’deki şubelerini virüs kaynaklı geçici olarak kapatırken, birçok havayolu da Çin’e yönelik uçuşlarını durdurmuş durumda. Bu gelişmelerin akabinde piyasalarda yaşanan toparlanmanın etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinin pozitif bir seyir içerisinde yer aldığı görülüyor. Dün TCMB Başkanı Murat Uysal’ın öncülüğünde gerçekleştirilen Enflasyon raporu sonrası Türk Lirası tarafında hafif değer kaybı meydana gelirken, TCMB’nin 2020 enflasyon tahmini yüzde 8,2 seviyesinde sabit bırakıldı. Bugün Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P’nin Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulunması bekleniyor. Bu gelişmenin akabinde GBPTRY paritesinde kritik 7,84 direncine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşti. 

İngiltere tarafına bakacak olursak, bugün Brexit’in saat 23:00 itibariyle resmi olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Ancak İngiliz hükümetinin 2020 yılı sonuna kadar serbest ticaret anlaşması kapsamında müzakerelerini sürdürmesi bekleniyor. Anlaşmaların sağlanmaması durumuna bağlı olarak İngiltere’nin bu süreci uzatma hakkı mevcut ancak Başbakan Boris Johnson’dan böyle bir hamle beklenmiyor. Bu nedenla anlaşmanın sağlanıp sağlanmaması Sterlin varlıkları açısından kritik önem taşıyor. Avrupa Birliği’nden ilk kez ayrılan ülke olarak adını yazdıran İngiltere hükümeti uzun bir süredir Brexit’i sağlamak için ekonomide yaşanan zayıflıkları bile görmezden gelerek kararlı bir duruş içerisindeydi. Dün gerçekleşen İngiltere Merkez Bankası toplantısına ilişkin kısmi de olsa bir faiz indirim beklentisi mevcuttu ancak bu beklenti gerçekleşmedi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in görevinden ayrılmadan önceki son toplantısında Brexit kaynaklı risklere değinmesi ise önemliydi. Ancak bu gelişmelere rağmen Sterlin varlıklarının güçlü duruşunu sürdürmeye devam ettiği görülmekte. 

GBPTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, Türk Lirası varlıkları üzerinde devam eden zayıflık nedeniyle paritenin 7,75 seviyesinden aldığı güçle yönünü 7,91 direncine çevirdiği görülmekte. Ancak bu seviye öncesinde paritenin 7,84 ara direncini aşması gerekiyor. Bu seviyenin geçilmesi paritede en son 2019 yılı Mayıs ayında test edilen seviyelerin gündeme gelmesiyle alım potansiyelini arttırabilir. Olası bir geri çekilme potansiyelinde ise 7,75 ilk destek noktası olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>