EURUSD Paritesi 1,10 Seviyesinden Dönüş Gerçekleştirdi

İngiltere’de bugün Brexit’in resmi olarak gerçekleşecek olmasının Sterlin varlıkları üzerindeki pozitif etkisi Euro tarafında da hissediliyor. Geçtiğimiz hafta takip ettiğimiz ECB kararları sonrasında Euro tarafında oluşan değer kaybı bu hafta bir miktar sınırlanırken, piyasalarda dünya geneline Çin tarafında başlayarak yayılan korona virüsü gündemi değiştirdi. Bugün itibariyle ise Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen acil durum çağrısı sonrasında piyasalardaki endişeler bir miktar hafifledi. Diğer taraftan Dolar varlıkları açıklanan makroekonomik veriler ışığında kazançlı görüntüsünü korurken, ABD ekonomisi ise tüketim harcamalarının desteği ile dördüncü çeyrekte beklentilere paralel seviyede büyüdü. Diğer taraftan Euro Bölgesi ekonomisi ise bugün yüzde 1,0 beklentilerin altında bir büyümeye işaret ederken, tüketici fiyat endeksi yüzde 1,4 ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşti. Ancak gıda ve enerji tarafını hariç tutan çekirdek enflasyon verisinin ise yüzde 0,1 ile tahminleri karşılayamadığı görülüyor. Dikkat çeken bir diğer gelişme ise Euro Bölgesi Aralık ayı işsizlik oranı yüzde 7,4 seviyesine gerilemesiydi. 

Bu gelişmelerin akabinde hafta genelini 1,10 seviyesi üzerinde geçiren paritede haftanın son işlem gününde 1,1030 seviyesine yönelik atakların oluştuğu görülmekte. Dün İngiltere Merkez Bankası toplantısına ilişkin kısmi oranda da olsa bir faiz indirim beklentisi mevcuttu ancak beklentilerin gerçekleşmemesi ile Sterlin tarafında hafif değerlenme meydana geldi. Ayrıca uzun bir süredir ekonomi üzerindeki çatlaklara rağmen Brexit konusunda sürdürülen kararlı seyrin bugün gerçekleşecek olması gerek Euro gerekse Sterlin pozitif senaryoyu güçlendiriyor. 

EURUSD paritesinin teknik görünümünde ise 1,11 seviyesi altına varan fiyat hareketi ile beraber paritede satışların hız kazandığını görüyoruz. Özellikle kritik 1,30 desteği çevresinde uzun süre fiyatlanan paritenin bu seviyeden destek almakta bir miktar zorlandığı söylenebilir. Ancak bugün Dolar tarafındaki hafif sakin seyri fırsat bilen Euro varlıkları üzerinde meydana gelen değerlenme ile 1,1050 seviyesine dek yükseliş gerçekleştiren paritede alımların 50 ve 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,11 direnci ile artması beklenebilir. Ancak bu seviye altındaki görünümün ana belirleyicisinin 1,10 desteği olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki hafta tarım dışı istihdam haftası olması nedeniyle paritede hareketliliğin arttığını gözlemleyebiliriz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>