İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI RAPORU

• İngiltere Merkez Bankası (BOE) beklenildiği gibi faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek faizleri % 0.75 seviyesinde sabit bıraktı.
• Banka varlık satın alım programını da 435 milyar sterlin düzeyinde tuttu.
• Faiz kararı 7’ye karşı 2 oyla kabul edilirken 2 üyenin faiz indirimi yönünde oy kullandığını izledik. Beklentiler 3 üyenin faiz indirimi yönündeyken 2 üyenin faiz indirimi istemesi sterline değer kazandıran unsur oldu. Varlık satın alım programı ise 9 üyenin tamamının kararıyla oybirliğiyle sabit bırakıldı.
• BOE, 2020 yılı büyüme beklentisini % 1.25’ten % 0.75’e çekerken 2021 büyüme beklentisini % 1.75’ten % 1.50’ye çekti.
• Üyelerden Haskel ve Saunders faizlerin 25 baz puan düşürülmesini isterken istihdam piyasasında terse dönüş, küresel ticaret savaşlarının yarattığı zayıf global
ekonominin ve “ısrarcı” Brexit belirsizliğinin ekonomi için risk oluşturduğunu savundular.
• BOE yaptığı açıklamada global ekonomide toparlanma işaretlerinin görülmemesi durumunda faiz indiriminin gerekli olabileceği uyarısında bulundu. Ancak İngiltere’nin beklentiler doğrultusunda toparlanması halinde ise faiz artırımının gelebileceğinin de altını çizdi.
• BOE, Brexit belirsizliğinin yatırımları zayıflattığını ifade ederken, korona virüsünün piyasayada yaratacağı etkileri yakından takip ettiklerini söyledi.
• BOE ayrıca AB ile 2021’den itibaren derin bir serbest ticaret anlaşması olacağı varsayıldığını, tahminler oluşturulurken piyasada faizin bu yıl % 0.50’ye indirileceği beklentisinin temel alındığı ifade edildi.

İNGİLTERE FAİZ ORANI

İNGİLTERE VARLIK SATIN ALIMI

GBP/TRY

GBP/TRY’de sari ile gösterdiğimiz üçgenin kırılmasıyla uzun vadeli yükselişe başlayan paritede yukarı yönlü beklentimiz devam ediyor.

Aşağıda 7.7900 desteğinin kırılması halinde beyaz ile gösterdiğimiz üçgen dibi olan 7.7150 seviyesine kadar düşüş görülebilir.

Paritede yukarıda ise 7.8400 seviyesinin üzerinde önce 7.9040 ve arkasından 8.0300 direncine doğru alımlar yaşanabilir.

GBP USD

Teknik olarak baktığımızda 1.3170 seviyesi kırılmadığı sürece satış baskısının artacağını düşündüğümüz bu seviyenin kırılması halinde alımlar tektrar ön plana çıkacaktır.

Aşağıda 1.3040 desteğinin kırılması halinde önce 1.2978 ve arkasından 1.2909 desteğine doğru düşüşler yaşanabilir.

Yukarıda ise 1.3170 seviyesinin üzerinde önce 1.3215 ve arkasından 1.3285 direncine doğru alımlar görülebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>