GBPUSD’da Yarın Büyük Gün

İngiltere’nin yaklaşık 4 yıldır karara vardırmaya çalıştığı Avrupa Birliği’nden ayrılma senaryosu yarın son buluyor. Brexit’in gerçekleşmesi için üzerine çalışılan yasa tasarısının Parlamento ve Kraliçe tarafından onaylanması ile 31 Ocak Cuma günü Brexit’in resmi olarak gerçekleşmesi bekleniyor. İngiltere’nin AB üyeliğini sonlandıracak olan Brexit Anlaşması 49 hayır oyuna karşın, 621 evet oyuyla büyük çoğunluğun kararı ile kabul edildi. 31 Ocak tarihli gece yarısı itibarıyla Avrupa Birliği’nden ayrılığın gerçekleşmesi ile İngiltere’nin 73 Avrupa Parlamentosu üyesinin koltuklarını boşaltması bekleniyor. 31 Ocak tarihi itibariyle İngiltere Avrupa Birliği karar mekanizmalarında yer alamayacak ancak fiilen 31 Aralık 2021 tarihine kadar birliği üyesi gibi varlığını sürdürecek. Ancak İngiltere tarafında asıl merak edilen unsur İngiltere’nin diğer ülkeler ile serbest ticaret müzakereleri kapsamında 2020 yılına kadar gerçekleştireceği görüşmelerin akıbeti olarak ön plana çıkıyor. İngiltere’nin geçiş dönemini uzatmak istemesi halinde en geç 2020 yılı Haziran ayında talepte bulunması bekleniyor ancak İngiltere Başbakanı Boris Johnson hükümetinin uzatma talep etmeyeceğini yönünde beklentiler olduça güçlü. Özellikle Johnson bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da ülkeyi AB’den 31 Aralık’ta bütünüyle ayıracağına ilişkin söylemlerine birçok kez yer verdi İ ngiltere Merkez Bankası bugünkü toplantısında faiz oranını yüzde 0,75 seviyesinde sabit tutarken, varlık alım miktarı da 435 milyar sterlin olarak bıraktı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı olarak son toplantısına giren Mark Carney İngiltere’deki yatırımların Brexit ile beraber oldukça zayıfladığını ve büyüme potansiyelinin azaldığını belirtti. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılığının yarın gerçekleşeceğini ancak hala önemli riskler ile karşı karşıya olduğuna ilişkin açıklamada bulundu. Brexit sürecinin 2020 yılının sonuna kadar sürececeğini belirten S&P, bu sürenin uzamasının doğrudan bir ekonomik etkisinin olmayacağını düşünüyor. 

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya hızlı bir şekilde yayıldığı belirtilen 2019-nCov adlı virüsünün ise piyasa fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ettiğini görüyoruz. ABD tarafına karmaşık bir seyir izleyen makroekonomik verilerin akabinde bilanço sezonu oldukça pozitif bir seyir içerisinde yer alıyor. Böylelikle Dolar tarafının da kazançlı görüntüsünü korumaya devam ettiğini görüyoruz.

GBPUSD paritesinin yükselen kanal formasyonu içerisindeki akıbeti sürerken, kritik 1,30 desteğinin geçilmesi ile bu görüntü bozulabilir. Özellikle bu seviye altında geri çekilmelerin 1,2900 ve 1,2750 destek seviyelerine yönelik ataklar içerisine girdiğini görebiliriz. Ancak paritede 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi 1,30’dan gelecek olan dönüşlerde ise yükselişlerin 1,3250 direnci ile hız kazanacağını düşünüyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>