FED FAİZ KARARI SONRASI GELİŞMELER

FED FAİZ KARARI VE BEKLENTİLER

Fed beklenildiği gibi faizleri değiştirmeyerek % 1.75 seviyesinde sabit bıraktı.ABD Merkez Bankası(Fed), iskonto faiz oranını %2,25 olarak bıraktı. (Beklenti %2,25)
ABD Merkez Bankası(Fed), bankaların Fed’de tuttuğu ekstra rezerv faiz oranını %1,60’a yükseltti. (Beklenti %1,55, önceki %1,55)
Fed, ters repo faizini % 1.45’ten % 1.50’ye yükseltti.
Fed, faizleri değiştirmeme kararını oybirliği ile alırken, hazine bonosu alımlarını en azından ikinci çeyreğe kadar devam ettireceğini söyledi.
Fed, gecelik repo operasyonlarını en azından Nisan’a kadar süreceğinin altını çizdi.
Fed, hane halkı harcamalarının ılımlı bir hızla arttığını vurgularken işletme yatırımları ve ihracatın hala zayıf seyrettiğine dikkat çekti.
Fed, global risklerde bir azalış olduğunu, bazı belirsizliklerin (Brexit,ABD-Çin ticaret anlaşması) azaldığını işaret ederken enflasyonun hala zayıf kaldığını ve bu yüzden gelen verilere göre karar vermeyi süredeceklerini vurguladı.
Fed, para politikasının cari duruşunun ekonomik büyümeyi desteklemek olduğunu ve güçlü istihdam piyasasının yanında enflasyonun % 2 hedefine dönmesi için uygun olduğunu belirtti.

FED BAŞKANI POWEL KONUŞMASI

Fed faiz kararı sonrası açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell, temel görünümün olumlu devam ettiğini söylerken ABD ekonomisinin güçlü bir şekilde ilerlediğini ve istihdam piyasasının güçlü kalmayı sürdürdüğünü belirrti.
Başkan Powell, yatırımların zayıf seyrettiğini söylerken, hanehalkı harcamalarının halen güçlü olduğunu, istihdam piyasasının gücünü koruduğunu ve büyümenin ılımlı toparlanmaya devam edeceğini vurguladı.
Enflasyonun’un hedef olan % 2’nin altında kaldığını dile getiren Fed Başkanı Powell, ancak enflasyonun ısrarla % 2’nin altında kalmasını istemediğini ve % 2’lik dilimin bir tavan olmadığını ifade etti. Başkan Powell’ın bu cümlesinden harcamların artacağını ve perakende sektörüne yansımasıyla birlikte bunun hem enflasyonu hem büyümeyi yukarı çekeğini anlıyoruz. Bu durumda borsalarda yukarı yönlü eğilimin devamını bekleyebiliriz.
Bir önceki toplantıda Powell, riskli varlıklar kabul ettiğimiz borsalarda henüz bir varlık balonu olmadığını net bir şekilde ifade etmişti.ve 12 Aralık’taki toplantı sonrasında borsalarda yeni tarihi zirveler görülmüştü.
Fed Başkanı Powell; Brexit, ABD-Çin ticaret savaşı gibi belirsizliklerin ortadan kalktığını ve bunun global büyüme rakamlarında pozitif bir gelişme olduğunu  ancak son dönemde Çin’den yayılan Koronavirüs salgınının Çin’in büyümesini etkilediğini dolayısıyla tüm dünyaya etkileri olacağını söylerken durumu yakından takip ettiklerini ve ABD ekonomisi için potansiyel etkilerine bakacaklarını ifade etti.
Başkan Powell, Fed’in repo operasyonunda bir noktada minimum teklif oranını artıracağını, rezervlerin 1.5 trilyon doların üstünde olacağını belirtti. Vergi döneminde rezerv dalgalanmaları olmasını beklediklerini söyleyen Powell, Fed’in daha fazla detay sağlayacağı ve süreci sorunsuz devam etme gayretinde olacağını vurguladı.

ALTIN

Teknik olarak altın fiyatlarına baktığımızda orta vadede yükseliş eğilimi sürerken kısa vadede takip edeceğimiz seviye 1560 desteği olacaktır.
1560 seviyesinin kırılması halinde önce 1535 ve arkasından mavi kanalımızın dibi olan 1517 desteğine kadar geri çekilme görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1586 direncinin üzerinde önce 1611 ve arkasından sari kanalın tepesi olan 1632 direncine doğru alımlar yaşanabilir.

DOLAR ENDEKSİ (DXY)

Fed faiz kararı ve Fed Başkanı Powell konuşması sonrası dolar endeksinde alımların sınırlı da olsa arttığını izliyoruz.
Dolar endeksinin 97.78 seviyesini aşağı yönlü kırmadığı sürec yönünü yukarı çevirdiğini görüyoruz. 97.78 seviyesi kırılmadıkça küresel bazda doların değer kazanacağını düşünüyoruz. Yukarıda ise kritik direnç seviyesi 98.42. Şayet bu seviye geçilirse hareketlerin yukarı yönlü sertleşmesini bekleriz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>