DAX Endeksi Yükselişlerinde Israrcı

Piyasaları bir süredir oldukça tedirgin eden Çin kaynaklı korona virüsü endeksler üzerinde baskı unsuru oluşturmaya devam ediyor. ABD tarafı pozitif bilançoların akabinde bir miktar toparlanma gösterirken, Asya piyasalarındaki satıcılı seyir yedi haftanın en düşüğüne ulaştı. Çin’de başlayıp dünyanın birçok bölgesine yayılan virüse yakalanan kişi sayısı 170’e yükselirken, vaka sayısının 7.700 kişiyi aştığı söyleniyor. Rakamın bu denli yüksek olması ile bu sabah ABD vadelileri de bir miktar satıcılı bir görünüm içerisinde yer alıyor. Ayrıca virüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla Starbucks ve Toyota gibi birçok önemli şirketin Çin’deki faaliyetlerini geçici durdurma kararı aldığını görüyoruz. Avrupa tarafında ise Euro Stoxx 50, FTSE 100 ve CAC 40 günü pozitif bölgede tamamlarken, DAX endeksinin de yüzde 0,16’lık bir değer kazancı ile 13.345 puan seviyesine tırmandı. Endeks içerisinde ise konut sektörü yüzde 1,5 oranında değer kazanırken, sanayi sektörü yüzde 1 artışla günün iyi performans gösteren sektörleri arasında yer aldı. DAX endeksi üzerinde zayıflığa yol açan endekslere göz atacak olursak, ilk sırayı tüketim malları sektörü, sağlık ve iletişim sektörü alıyor. Endeks içerisinde yer alan şirketler arasında ise Volkswagen ve Adidas hisselerindeki değer kazanımı DAX endeksinde yükselişleri baskılarken, Deutsche Bank, Vonovia ve MTU Aero Engines hisselerinin ise DAX tarafındaki toparlanmayı desteklediği görülmekte. 

Dün piyasaları meşgul eden bir diğer gelişme ise ABD tarafında açıklanan Fed’in faiz kararı oranıydı. Fed faizlerde beklentilere paralel herhangi bir değişikliğe gitmezken, Fed Başkanı Powell’dan korona virüsünün ekonomiler üzerindeki etkisinin belirsiz olacağına değinmesi önemliydi. Ayrıca Powell bu etkilerin Çin ekonomisi üzerindeki etkisinin belirgin olacağuna dikkat çekerken, yüzde 2 olan enflasyon hedefinin altında kalmanın memnuniyetsizlik oluşturduğuna işaret etti. İngiltere tarafında ise bugün gerçekleşecek olan İngiltere Merkez Bankası toplantısı Başkan Mark Carney’in son toplantısı olması nedeniyle kritik bir öneme sahip. Özellikle daha önce sinyali verilen faiz indirim ihtimaline ilişkin nasıl bir aksiyon alınacak merak konusu olmaya devam ediyor. 

Piyasalardaki risk iştahının zayıf seyretmesine rağmen sınırlı oranda düşüş yaşayan endeksin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 13.245 seviyesinden yukarı yönlü ivmelenme hareketi içerisine girdiği görülmekte. Yükselişlerin özellikle 13.400 seviyesi üzerine tırmanması ile alım potansiyelinin 13.500 direnci ile hız kazanması beklenebilir. Böylece DAX endeksinde tekrardan yeni bir rekor deneme hareketi gözlemleyebiliriz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>