Korona Virüsü Piyasaları Kasıp Kavurdu

Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde yayılan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 132 kişiye ulaşırken, virüs belirtileri gösteren kişi sayısının ise 6 bin kişiyi aştığı belirtiliyor. Ülkelerden gelen tedbir önlemi alındığı açıklamalarına rağmen salgının hala kontrol altına alınamaması ile endekslerin geri çekilme potansiyelini sürdürdüğü görülüyor. Diğer taraftan ABD tarafından ise Çin’e yapılacak olan seyahatların durdurulması gerektiğine ilişkin çağrıda bulunuldu. Bu çağrı sonrasında endekslerdeki satışlar hız kazanırken, ABD endekslerinde primli bir görüntü hakimdi. ABD’de açıklanan bilançoların olumlu seyri ve Apple hisselerinin beklentilerin üzerinde bir pozitifliğe işaret etmesi sonrasında endekslerde eğilim yukarı yönlüydü. Ayrıca bugün de Facebook, Boeing ve General Electric gibi büyük şirketlerin bilançolarını açıklaması bekleniyor. Bu sabah ABD vadelilerinde de görünüm pozitif olurken, Asya piyasalarında ise sınırlı da olsa bir miktar toparlanma hareketi söz konusu. 

Bugün ABD tarafında Fed’in faiz oranı kararı açıklanacak. Ancak %1,50-%1,75 aralığında yer alan faiz hedef aralığına ilişkin herhangi bir değişiklik beklentisi mevcut değil bu nedenle piyasa fiyatlamaları üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığını görebiliriz. Ancak dünya geneline yayılan bu virüs salgınının ekonomiler üzerinde yaratacağı olumsuz etki Fed’in projeksiyonları üzerinde de değişikliğe gitmesine yol açabilir. 

Yurtiçi tarafta ise yarın açıklanacak olan enflasyon raporu merak unsuru oluşturmaya devam ederken, Dolar/TL’de 5,95 seviyesi altı fiyatlamaların sürmesi endeksin satışlarını bir miktar sınırlamasına yol açıyor diyebiliriz. BİST100 endeksinin ise bu gelişmelerin akabinde nispeten yüzde 0,8 düşüş ile geri çekilmelerinde sınırlı kaldığı görülmekte. 119.802 seviyesinde gün sonu kapanışı gerçekleştiren endeks içeriisnde gerek sanayi endeksi gerekse bankacılık endeksinin satıcılı bir görünüm içerisinde yer aldığı görülüyor. Endeksin 120.000 seviyesi altına sarkma gerçekleştirmesi bir miktar satışların devamı konusunda sinyal oluştururken, 118.500 desteği geçilmeden endeks tarafında yön değişiminden söz etmek doğru olmaz. Bu nedenle 120.000 seviyesinden gelebilecek olan dönüşlerde 121.500 direncini takip ediyoruz. Bu seviye üzerinde ise endeksin rekor seviyesi olarak nitelendirdiğimiz 125.000 noktası ana direnç seviyesi olma görevini koruyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>