FOMC RAPORU

ABD bilanço sezonu bugünden itibaren endekslerde Çin’de yayılan korona virüsü endeksinin olumsuz etkisinin bertaraf edilmesine yardımcı olurken, açıklanan finansalların ABD ekonomisine ilişkin pozitif bir tablo çizdiği görülüyor. Dünya genelinde artan küresel belirsizlikler, volatilite, yüksek girdi ve enerji maliyetlerinin kar marjlarını aşağı çekmesi beklenirken, bilançolardaki pozitif görüntü S&P500 endeksinin hızlı bir şekilde toparlanmasına yol açtı ve Dolar’ın kuvvetli seyrini korumaya devam ettiğini görüyoruz. Sektör kârlılıkları tarafında bir önceki yıla göre en fazla gerileme enerji sektöründe yaşanırken, teknoloji sektörünün beklentilerin üzerinde bir pozitifliğe işaret ettiği görülmekte. Özellikle 20919 yılı son çeyrekte yaşanan pozitif gelişmeler endekslerin kazançlarını arttırmasına yol açmıştı. Ancak 2020 yılına bir miktar olumsuz haber akışı ile giren piyasaların zayıf görüntüsünü arttırdığını gördük. ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin 1. Faz anlaşması kapsamında yol katetmesi, Brexit yasa tasarısının Kraliçe tarafından onaylanarak yasalaşması gibi olumlu gelişmelere rağmen ABD ve İran arasında artan siyasi gerilim ile Çin’de yayılan korona virüsü piyasaları bozguna uğrattı. 

ABD ekonomisine bakacak olursak, İşsizlik oranı yüzde 3,5 ile yine tam istihdam noktasına ve son 50 yılın en düşük seviyesine yakın seyrederken, ücret artışlarının enflasyona etkisi nedeniyle FED’in önemle takip ettiği verilerden olan ortalama saatlik ücretlerin Aralık ayında yaşadığı gerileme bir miktar olumsuzdu. Ancak ISM Hizmet ve İmalat PMI tarafı toparlanma hareketi içerisinde yer alırken, ABD ekonomisinin Çin ile arasında bir süredir devam eden ticaret savaşlarından tedirginliği arttırıcı seviyede etkilenmediği görülüyor. 

Diğer taraftan ABD tarafında bugün açıklanacak olan Fed’in faiz oranı kararına ilişkin piyasalarda herhangi bir beklenti mevcut değil. Fed’in 2019 yılı Ekim ayında faizleri düşürmesinin ardından Ocak ayı toplantısında politika faizinin mevcut %1.50–%1.75 aralığında sabit bırakması bekleniyor. Aralık ayı toplantısında Fed Başkanı Powell’dan gelen güvercin açıklamaların akabinde faiz artışının enflasyonda meydana gelebilecek bir ivmelenmeye bağlı olarak söz konusu olabileceğinin belirtilmesi önemliydi. Ayrıca FOMC üyelerinin beklentilerini gösteren Fed Dot Plot nokta grafiğinde ise 2020 için büyük çoğunluğun herhangi bir faiz değişikliği öngörmediği görülüyor. Fed Dot Plot noktalarının detayına baktığımızda da 2020 yılı için de medyan oran beklentisinin yaklaşık yüzde 1,6250 seviyesine tekabül ettiği görülmekte. 

EURUSD

Dolar tarafının güçlü duruşunu sürdürmesi ile EURUSD paritesinde 1,10 seviyesi altı atakların gündeme geldiği görülmekte. Özellikle Fed toplantısında herhangi bir faiz kararı beklenmese dahi Fed Başkanı Powell’dan gelebilecek olan bir şahin açıklama paritede satışların 1,0950 desteğine yönelik atak içerisine girmesine yol açabilir. Bu seviye ile beraber paritedeki zayıflığın artarak devam ettiğini görebiliriz.

GBPUSD

İngiltere’de yasalaşan Brexit yasa tasarısı sonrasında gündeme gelen Bahar havası yerini bir miktar zayıflığa bırakmaya başladı. Avrupa Birliği ile İngiltere’nin arasındaki ticaret müzakerelerinin gerekli süre içerisinde gerçekleşmesinin imkansız olduğuna ilişkin gelen yorumlar Sterlin tarafını zayıflatmaya devam ediyor. Ayrıca yarın açıklanacak olan İngiltere Merkez Bankası toplantısına ilişkin bir kesim faiz indirim beklentileri içerisinde yer alıyor. Bugün Fed toplantısı sonrası kayda değer bir fiyatlama beklemiyoruz ancak Fed Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamaların seyri önemli olacak.

ALTIN

Çin’de yayılan korona virüsü ile piyasalarda azalan risk iştahının güvenli limanlara olan talebi arttırmasıyla Altın fiyatlarında 1588 seviyesine yönelik ataklar gündeme geldi. Ancak ABD’de açıklanan bilançoların pozitif seyri ve virüs salgınına ilişkin alınan tedbirler Altın fiyatlarının bir miktar kar realizasyonu içerisine girmesine yol açtı. Değerli metal açısından 1575 seviyesi önemli bu seviye üzeri kapanışların gündeme gelmesi halinde alım potansiyelinin tekrardan yoğunlaşacağını düşünüyoruz.

FED’İN FAİZ İNDİRİM OLASILIĞI

FED DOT PLOT

DOLAR ENDEKSİ TEKNİK GÖRÜNÜM

G10 PARA BİRİMLERİNİN DOLAR’A KARŞI PERFORMANSI (GÜNLÜK)

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE PARA BİRİMLERİNİN DOLAR’A KARŞI PERFORMANSI

GLOBAL EKONOMİLER GENEL GÖRÜNÜM


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>