Ons Altın 2013 Yılındaki Seviyelerine Yükseldi

Çin’de yayılmaya başlayan virüs salgınının kontrol altına alınamamasıyla ve tüm dünyada salgın belirtileri gösteren kişi sayısının artmasıyla küresel piyasalar baskı altında kalmaya devam ediyor. ABD tarafı satıcılı görünümünü sürdürürken, Asya piyasalarının da zayıflık içerisinde yer aldığı görülmekte. Piyasalarda artan bu endişelerin akabinde güvenli limanlara olan talep artarken, Japon Yeni başta olmak üzere Altın ve Gümüş fiyatlarında da yükseliş eğilimi arttı. Corona virüsü ile artan bu tedirginlik sonrasında Çin Başbakanı çalışmaları denetlemek için virüsün yayıldığı şehir olan Çin’in Wuhan gideceğini açıklarken, Avrupa Birliği ve ABD başta olmak üzere birçok ülke virüse karşı tedbir alındığını dile getirdi. Virüsün küresel ekonomiler üzerinde yaratacağı olumsuz etki ve insan hayatına mal olması piyasalardaki tedirginliği tetiklerken, gerekli tedbirlerin alınmaması ile hem arz hem de talep olmak üzere her iki tarafta yaracağı olumsuz etkilerin kayda değer olacağı tartışılıyor. 

Piyasalardaki bir diğer önemli gelişme ise ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile dün Beyaz Saray’da bir araya gelerek, İsrail-Filistin meselesine ilişkin sözde barış planını üzerine görüşme gerçekleştirdiği açıklandı. Bu görüşme sonrasında açıklamada bulunan Trump, bu teklifi İsrail ve Filistin’e yönelik itinayla hazırlanmış bu plan olarak nitelendirirken, Hamas Hareketi teklif edilen barış planını, büyük bir felaket şeklinde yorumladı. Filistin yönetimi ayrıca ABD’nin sözde barış planına ilişkin bugün düzenlemesi beklenen törene katılmama çağrısında bulundu. Bu gelişme sonrasında piyasalardaki risk iştahı bir miktar daha zayıfladı. 

ABD tarafına bakacak olursak, dün Aralık ayı yeni konut satışları yüzde 0,4 düşüşle 694 bin adede geriledi. Ayrıca Kasım ayı verisi de 697 bin adet seviyesine aşağı yönlü revize edildi. Bu gelişmenin akabinde Dolar varlıklarında genel yön eğilimi yukarı yönlü olarak korunurken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yaklaşık 7 baz puan düşüşle yüzde 1,61 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Böylece Altın fiyatlarında meydana gelen primlenme ile değerli metalin 1588 seviyesine dek yükselişlerini taşıdığı görülmekte. Ancak en son 2013 yılı Nisan ayında test edilen seviyelere yükselen Altın fiyatlarında bir miktar yükselişlerin soluklanma hareketi içerisine girdiği görülüyor. Özellikle kritik 1600 direnci ile değerli metalin alımlarına yeni bir ivme kazandırması beklenebilir. Bu seviye öncesinde ise ara direnç noktası olarak ise 1590 seviyesini takip ediyoruz. Olası bir geri çekilme hareketinde ise 1575 desteği önem arz ederken, Altın’da yön değişimine neden olabilecek kritik destek seviyesinin 1550 noktası olduğunu belirtelim.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>