Dünya Ekonomileri Virüs Salgını ile Sarsıldı

Küresel piyasalar Çin’de yayılmaya başlayan korona virüsüne dünyanın dört bir yanında rastlanmasıyla hafta başından bu yana aşağı yönlü tepki verdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgını çok önemli kategorisine almayıp tedbir için erken olduğunu açıklaması sonrasında virüsün yarattığ etki ile can kayıplarının arttığı gözlemlendi. Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan bu virüse karşılık Çin Devlet Başkanı virüsün başladığı kenti virüse karşı alınan önlemleri denetlemek için ziyarete gideceğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü ise Çin’in almış olduğu tedbirlerin oldukça yerinde ve verimli olduğuna ilişkin yorumda bulunurken, ABD ve Avrupa Birliği başta olmak üzere birçok ülke tedbir önlemlerini arttırdığını açıkladı.  

Yayılan bu virüsün küresel ekonomiler üzerinde yaratacağı olumsuz etkinin önlenememesi ve tedbirlerin bir miktar yetersiz kalmasıyla virüsün bulaştığı insan sayısı artmasının piyasalardaki tedirginliği arttırdığı görülüyor. Bu gelişmelerin akabinde S&P500 endeksinde kayıplar yüzde 1,6 seviyesine ulaşırken, Dow Jones endeksinde 29.400 seviyesinden gelen dönüşle geri çekilmelerin 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 28.400 seviyesine yönelik ataklar içerisinde yer aldığı görülüyor. Dolar tarafı nispeten güçlü ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,60 seviyesine geri çekilerek en son 2019 yılı 10 Ekim tarihinde test ettiği seviyeleri gündeme getirdiği görülmekte. Endekslerdeki bu düşüş Avrupa ve Asya tarafında da hissedilirken, Asya tarafı 2 Şubat tarihine kadar sürecek olan Çin Yeni Yıl tatili nedeniyle kapalı kalmaya devam ediyor. 

Çin’de yayılmaya başlayan korona virüsünün Japonya ekonomisi tarafında şirket karları ve fabrika üretimi üzerinde negatif etkisi olacağını dile getiren uzmanlar, ayrıca Çin’in 2020 yılı ilk çeyrek büyümesi için harcamalar ve tüketim tarafında yaratacağı olumsuz etki ile ekonomiler üzerindeki sarsıntısının güçlü olacağı yönünde oluşan katalizörü desteklediği görülmekte. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 2019-nCoV salgını nedeniyle can kaybının 106 kişiyi aştığını belirtiken, virüsten etkilenenlerin sayısının 7 bini aştığı öngörülüyor. 

Bu gelişmelerin akabinde Dow Jones endeksi içerisinde temel maddeler sektörü en çok değer kaybeden sektör olarak dikkat çekerken, bilgi teknolojisi ve iletişim sektörünün bu kaybı takip ettiği görülmekte. Ayrıca 3M hisselerinde yaşanan değer kaybı ise sektör dinamikleri içerisinde dikkat çekerken, Walmart’ın endeks içerisinde en çok değer kazanımı elde eden şirket olduğunu görüyoruz.

Dow Jones endeksinde özellikle düşüşlerin 28.400 desteği altını test etmesi durumunda geri çekilmeler 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 27.600 desteği ile hız kazanması beklenebilir. Aksi senaryoda küresel borsaların meydana gelecek bir risk iştahına bağlı olarak yön değiştirmesini ise 29.000 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>