Gram Altın’da Yükselişler Sürüyor

Çin’de yayılan virüsün dünya genelini sarmasıyla piyasalarda artan tedirginlik güvenli limanlara olan talebi arttırmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü virüsün sanıldığı kadar önemli olmadığını dile getirse de ülkeden salgının oldukça hızlı yayıldığına ilişkin gelen haberler doğrultusunda küresel ekonomilerde satış baskısı yakından hissediliyor. Çin Başbakanı Li, “Merkezi Hükümet Yeni Tip Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Çalışma Grubu Lideri” kapsamı altında, Aralık ayında Hubey eyaletine bağlı Wuhan’da ortaya çıkan ve ülke geneline yayılan 2019-nCoV’e salgınına karşı yapılan çalışmaları denetlemek üzere Wuhan’a gittiğini açıkladı. Diğer taraftan Avrupa Birliği ise koronavirüs salgınını görüşmek için sağlık komitesini toplayacağını açıkladı. Bu gelişmelerinm akabinde Japon Yeni başta olmak üzere güvenli limanlara gelen talebin akabinde Ons Altın’a gelen alımın etkisiyle Gram Altın’da 303,00 seviyesinin aşılmaya çalışıldığı görülüyor. Ayrıca Dolar tarafında meydana gelen değer kazanımı bir miktar zayıflarken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 1,68 seviyesine gerilemesinin değerli metal yükselişlerine katkısı büyük. Piyasalardaki risk iştahının bir miktar da ABD Başkanı Trump’tan gelen yeni türev çelik ve alüminyum tariflerinin arttırılması kararı sonrasında zayıfladığını söyleyebiliriz. 

Dolar/TL tarafına bakacak olursak, TCMB Başkanı Murat Uysal’ın Davos Zirvesi’nde faizlerin önden yüklemeli bir şekilde indirildiğini açıklamasının akabinde Türk Lirası varlıkları üzerinde bir miktar değer kazanımı meydana geldi. Ayrıca Uysal, enflasyonda bir miktar yükseliş ibaresi gördüklerini belirtirken, gelecek dönem faiz indirim beklentilerinin bir miktar zayıflamasına yol açmıştı. Bu gelişmenin akabinde yukarı yönlü eğilimine bir miktar ara veren kurun Gram Altın’daki alım potansiyelinin ivme kaybetmesine yol açtığı söylenebilir. Ancak kurda kritik 5,95 seviyesinin aşılması ile alım potansiyelinin bir müddet devam etmesini bekliyoruz. 

Gram Altın’ın teknik görünümüne bakacak olursak, daha önce test edilen 310,00 seviyelerinden gelen dönüş değerli metal fiyatlarında 290,00 seviyesine yönelik geri çekilmeyi beraberinde getirmişti. Ancak gerek küresel ekonomilere ilişkin tedirginliğin artış göstermesi ile değerlenen Altın fiyatları gerekse kurda meydana gelen yukarı yönlü ataklar tekrardan Gram Altın’ın 300,00 seviyesi üzerindeki seyrini korumasına yol açıyor. Özellikle kısa vadeli görünümde 305,00 direncinin geçilmesi ile Gram Altın’da 310,00 direncine yönelik alım potansiyeli yoğunlaşabilir. Bu seviye üzeri görünümün güçlenmesi halinde ise Gram Altın’da yeni bir yukarı yönlü trend eğilimi gündeme gelebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>