Dolar/TL 5,95 Seviyesi Altındaki Seyrini Sürdürüyor

Çin’de yayılan virüs salgının birçok ülkede gözlemlenmesiyle piyasalarda artan tedirginlik endekslerin haftayı satıcılı bir görünüm ile kapamasına yol açtı. Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump’ın türev ve alüminyum ürünlerine uygulanan tarifeleri arttırdığını açıklaması sonrasında piyasalar yeni haftaya risk iştahı  zayıf başlayabilir ki Asya piyasaları yüzde 2’ye varan oranda ekside yer alıyor. ABD vadelileri ise yüzde 1’e yakın seviyede ekside. Bugün Hong Kong, Güney Kore, Çin ve Avustralya piyasaları Bahar Festivali nedeniyle kapalı. Bu gelişmelerin akabinde geçtiğimiz haftayı bir miktar zayıf geçiren Türk Lirası kaynaklı kurda ara ara yükseliş eğilimi dikkat çekerken, kurun 5,95 seviyesi altındaki görünümünü korumaya devam ettiği görülüyor. Dolar varlıkları karşısında gelişmekte olan ülke para birimlerinin geneli satıcılı bir seyir içerisinde yer alıyordu ancak bugün Dolar tarafının yukarı yönlü gitme isteğine bir miktar ara verdiği görülüyor. 

Geçtiğimiz hafta açıklama bulunan TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyonda 2020 yılı başı itibariyle bir miktar yukarı yönlü eğilimin söz konusu olabileceğini belirtmişti. Ayrıca TCMB Başkanı Murat Uysal, Davos zirvesinde faiz konusundaki manevra alanını önden yüklemeli kullandıklarını belirtmesi Türk Lirası üzerindeki baskıyı bir miktar azalttı. Bu nedenle bu hafta 30 Ocak tarihinde açıklanacak olan Enflasyon Raporu yurtiçi fiyatlamalar açısından önemli. Yıl sonu tahmini yüzde 8,2 seviyesinde yer alan TCMB’den gelecek olan herhangi bir revizyon Türk Lirası varlıkları üzerinde hareketliliğe yol açabilir. Bir diğer önemli gelişme ise Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P500’ün Türkiye’ye ilişkin kredi notu görünümünü açıklayacak olması. 

Dolar/TL’nin teknik görünümüne bakacak olursak, 5,9380 seviyesi üzerine tırmanan fiyatların 5,95 direnci üzeri kapanış gerçekleştirmesi halinde yükselişlerini kritik 6,00 seviyesine dek sürdürmesi beklenebilir. Böylece Dolar/TL korunan yukarı yönlü eğilimin yeni bir yükseliş trendi ivmesi içerisine girmesi beklenebilir. Bu eğilimin devamında ise 6,15 direnci önemli bir geçiş noktası olma görevini koruyor. Aksi senaryoda ise Dolar tarafında oluşabilecek bir zayıflıkta kurun kısa vadeli bir geri çekilme potansiyeline içerisine girmesini ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 5,8740 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>