EURUSD’de Yön Aşağı

Piyasaları bir süredir meşgul eden virüs salgını ile ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil bir durum ilan etmek için erken olduğunu açıklaması piyasalardaki risk iştahının bir miktar toparlanmasına yol açtı. İngiltere tarafında Brexit yasa tasarısının Parlamento tarafından onaylanması sonrasında Kraliçe’nin de imzalamasıyla yasalaşmış olması piyasalardaki risk iştahını yükselten bir diğer unsur oldu. 

Dün gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında herhangi bir faiz kararı alınmazken, ECB Başkanı Christine Lagarde’nin Frankfurt’ta gerçekleştirilen basın toplantısındaki söylemleri dikkat çekiciydi. Lagarde, enflasyonda bir miktar ılımlı artış sinyalleri olduğuna işaret ederken, enflasyon göstergelerindeki ivmelenmeyi oldukça olumlu değerlendirdi. Ayrıca Lagarde büyüme görünümüne ilişkin risklerin daha az belirgin olduğunu da söylemlerine ekledi. Enflasyonu artırmak için önemli derecede teşvik ihtiyacı olduğunun altını çizen Lagarde, yapısal reformlara başlanması ve mali alanı bulunan hükümetlerin harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi. Bu olumlu açıklamalara rağmen gün içerisinde Dolar varlıklarının değer kazançlarını arttırmasıyla paritede 1,1050 seviyesi altında hareketliliğin sürdüğü görülüyor. Ancak ECB’nin 2003 yılından bu yana ilk kez stratejik gözden geçirmeye gideceğini duyurmasının Euro tarafında bir miktar tansiyonu arttırdığı söylenebilir. 

ABD tarafına bakacak olursak, haftalık işsizlik maaşı başvurularının 18 Ocak tarihli sona eren hafta için 211 seviyesine yükselmesi bir miktar olumsuz algıyı arttırdı. Ancak Euro zayıf senaryoda Dolar’ın kazançlı görüntüsünü hala korumaya devam ettiği söylenebilir. Bugün piyasalarda Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD tarafından açıklanacak olan PMI verileri takip edilecek. İmalat aktivitelerindeki görüntüye bağlı olarak paritede hareketlilik artabilir.

EURUSD paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 1,11 seviyesi altındaki seyri aşağı yönlü görünümün korunması açısından oldukça belirleyici. Özellikle 1,1070 seviyesinin geçilmesi ile paritenin geri çekilmelerini bir miktar sıklaştırdığı söylenebilir. Bu düşüş eğiliminin 1,10 seviyesi altını test etmesine bağlı olarak paritedeki geri çekilmelerin derinleştiğini görebiliriz. Ancak 1,1050 seviyesinde bir miktar tutunan paritede alım potansiyelinin ise ancak 1,11 direnci üzeri kapanışlarla destekleneceğini düşünüyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>