ABD’de Endeksler Rekor Üzerine Rekor Tazeliyor

Yeni haftaya olumlu makro ekonomik veriler ışığında başlayan ABD piyasalarında gerek pozitif bilançoların seyri gerekse ABD ve Çin arasında sağlanan ilk aşama anlaşması sonrasında artan risk iştahı endekslerin kazançlarını arttırmasına yol açtı. Diğer taraftan Davos Zirvesi’nde konuşma gerçekleştiren ABD Başkanı Trump’ın ekonominin gidişatı konusunda yapmış olduğu olumlu açıklamaların da endekslerin kazançlarına hız kazandırdığı görülmekte. Ayrıca Çin’de bu hafta itibariyle yayıldığı iddia edilen SARS benzeri corona virüsünün de piyasalardaki risk iştahını zayıflattığını gördük. Bu gelişmenin akabinde endekslerde bir miktar geri çekilme hareketi oluşurken, genel yön eğiliminin yukarı yönlü olarak korunduğu söylenebilir. 

Küresel piyasalarda takip edilen bir diğer gelişme ise ABD Başkanı Donald Trump’ın azil istemine ilişkin Senato’da başlayan yargılamasıydı. Duruşmada üçüncü güne girilirken, Demokrat savcı vekiller, Trump’a yönelik “görevi kötüye kullanma” suçlamasında bulunmaya devam ediyor. Demokrat vekillerin savunmalarını bugün tamamlaması beklenirken, Trump’ın da avukatları aracılığıyla 3 günlük periyotta savunması kapsamında gerekli sunumlar eşliğinde davaya canlılık kazandırması bekleniyor.  

Bilanço sezonuna bakacak olursak, JPMorgan, Citigroup gibi şirketlerin finansalları pozitif seyrederken, Wells Fargo, Bank of America, U.S. Bancorp ve Goldman Sachs gibi bankalar bir miktar hayal kırıklığı yarattı. Ancak perakende ve sanayi sektörü pozitif görüntüsünü korumaya devam ediyor. Salgınla beraber piyasalarda artan tedirginlik sağlık sektörünü bir miktar değer kaybına uğratırken, enerji sektörünün de haftalık periyotta kayıplarını bir miktar derinleştirdiği görülmekte. 

ABD’nin gösterge endeksi S&P500’e bakacak olursak, endeksin kazançlarını 3.340 seviyesine dek taşıdığını görebiliriz. Rekor üzerine rekor tazeleme hareketi içerisinde yer alan endeksin ani yükseliş potansiyeli içerisinde bir miktar soluklanma hareketi ihtiyacı duyduğu söylenebilir. 52 haftanın en büyük yükselişini kaydeden endekste küresel risk iştahındaki hafif bozulmaların dahi yön değişimine neden olmadığı görülmekte. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın Çin ile ikinci aşama anlaşması için hemen koltuğa oturacağını açıklaması endekslerdeki alıcılı görüntüyü arttırdı. Ayrıca Trump, ikinci aşama anlaşmasının 2020 yılı Kasım ayında gerçekleşecek olan seçimlerin sonrasına ertelemesi piyasaları bir miktar tedirgin etmişti. Ancak ikinci aşama anlaşması ile Çin’e uygulanan bazı gümrük tarifelerinin kaldırılacağına ilişkin verilen sinyalin tekrardan endekslerin yönünü yukarı çevirmesinde etkili olduğu söylenebilir. Bu bilgiler ışığında S&P500 endeksinde 3.300 seviyesi üzeri görünüm korundukça yukarı yönlü gitme isteği devam edebilir. Bu eğilimin devamında ise 3.400 direnci ile alımların hız kazanarak devam etmesi beklenebilir. 

Dow Jones endeksinde ise Boeing kazaları ile beraber artan tedirginliğin şirket hissesinde yarattığı değer kaybı ile endeks kazançlarını bir miktar olumsuz yönde etkilediği görülmekte. Ayrıca finans sektörünün de olumsuz etkisi ile endeksin 29.370 seviyesinden bir miktar geri çekilme hareketi içerisine girdiği görülmekte. Ani yükseliş potansiyeli içerisinde yer alan endeksin kısmi oranda da olsa kar realizasyona maruz kaldığı yönündeki katalizör oldukça güçlü. 29.370 seviyesinde bir miktar zorlanarak yönünü aşağı çeviren endekste geri çekilmelerin 29.100 desteği ile 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 28.330 desteğine dek sürmesi beklenebilir. Ancak aksi senaryoda endeksin kendisini 29.370 direnci üzerine taşıması durumunda alımları rekor 30.000 direnci çerçevesince takip ediyoruz. 

Teknoloji endeksi Nasdaq fiyatlamasına bakacak olursak, haftanın son işlem günü tek pozitif ayrışan endeks olarak dikkat çekerken, fiyatların 9.400 seviyesine yönelik ataklar içerisinde yer aldığı görülüyor. Endekste bu seviyenin aşılması ile 9.500 direnci üzeri fiyatlamalar gündeme gelebilir. Özellikle Facebook, Google ve Apple öncülüğünde kazançlarına oldukça hız kazandıran endeksin bir de Netflix hisseleri ile beraber alım potansiyelini arttırdığı söylenebilir. Olası bir kar realizasyonuna bağlı olarak ise 9.300 desteği altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>