GBPTRY’de Yükseliş Eğilimi Korunuyor

İngiltere’nin en önemli gündemi oluşturan Brexit’e ilişkin yasa tasarısı görüşmeleri dün parlamento tarafından tamamlandı. Bu gelişmenin akabinde piyasaların odak noktası Kraliçe 2. Elizabeth Kraliçe’in onayına çevrildi. Kraliçe’nin tasarıyı onaylaması ile beraber 31 Ocak tarihin İngiltere’nin resmi bir şekilde Avrupa Birliği’nden ayrılığı gerçekleşecek. Bu aşamada İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ise anlaşmanın sağlıklı bir şekilde tamamlanması için her iki tarafın çıkarlarını gözeten maddeler üzerine odaklanması bekleniyor. Özellikle hükümetinin tasarıdan çıkardığı mülteci çocukların aile birleşimi hakkının korunması dahil 4 düzenlemenin yeniden metne dahil edilmesine karar verildiği görülüyor. Bir diğer önemli ibare ise varılan anlaşma ile İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne yaklaşık 30 milyar sterlin çevresinde bir ödeme yapacak olması. Ayrıca İngiltere’de yaşayan Avrupa Birliği vatandaşlarının hakları korunacakken, İrlanda Denizi’nde bir gümrük noktasının oluşturulması hedefleniyor. Brexit’in kesinleşmesi ile ayrılığın geçiş süresi 2020 yılı sonuna kadar devam edecek ve Brüksel  kurallarının güncelliği korunacak. Bu gelişme sonrasında Sterlin varlıklarında meydana gelen ani primlenme ile GBTRY paritesi 7,78 seviyesine dek yükseliş gerçekleştirdi. 

Özellikle Avrupa Birliği’nden 2020 yılı sonuna kadar anlaşmanın sağlıklı bir şekilde sağlanmasının olanaksız olduğuna ilişkin açıklamalar gelirken, bu durum Sterlin varlıklarını bir miktar tedirgin etmişti. Bu nedenle anlaşma sağlansa dahi sonrasında sürdürülecek olan süreç parite fiyatlamaları açısından önem taşımaya devam ediyor. Özellikle bir anlaşmaya varılmaması durumunda iki taraf arasındaki ticari ilişkilerin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına göre yürütülecek olması risk unsuru oluşturan ihtimaller arasında yer alıyor. 

Yurtiçine bakacak olursak, TCMB sonrasında gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde pozitif ayrışan Türk Lirası bu hafta bir miktar değer kaybı içerisinde yer alıyor. TCMB Başkanı Murat Uysal’ın enflasyonda bir miktar ivmelenme beklediğine ilişkin açıklamada bulunmasının bu durum üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Davos Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmasında Türkiye’nin borç karnesinin çok sağlam olduğunu ve  olası bir kriz durumunun üstesinden gelme kapasitesinin yüksek olduğunu belirtmesi önemliydi. Bu açıklamalrın akabinde paritede yükselişlerin bir miktar baskılandığını görsek de genel yön eğilimi yukarı yönlü olmaya devam ediyor. GBPTRY paritesinde özellikle yükselişlerin kademeli olarak 7,90 ve 8,00 direnç seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir. Aşağıda ise olası bir kısa vadeli geri çekilmeyi 7,70 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>