BİST100’de Rekor Yükseliş

Çin’de yayıldığı belirtilen SARS virüsünün 4 kişinin hayatını kaybetmesine yol açması sonrasında global endekslerde aşağı yönlü baskı artmıştı. Ancak ABD Başkanı Trump’tan gelen açıklamaların akabinde piyasalardaki risk iştahı toparlandı. Trump, Çin ile ilişkilerin hiç bu kadar iyi olmadığını ve ikinci aşama anlaşması için görüşmelere hemen başlanacağını açıkladı. Ayrıca Trump Çin’e uygulanan gümrük tarifelerinin ikinci aşama anlaşması sağlanana kadar korunacağını belirtti. Ayrıca dün Euro Bölgesi ve Almanya’da beklentilerin çok üzerinde gelen ZEW endeksi, İngiltere’deki pozitif istihdam verisi piyasalardaki risk iştahının tekrardan artmasına yol açtı. Bu sabah ise Güney Kore ekonomisinin beklentilerin üzerinde bir oranda büyüme gerçekleştirdiğini görmekteyiz. Bu gelişmelerin de pozitif desteği ile BİST100 endeksi günü yüzde 0,8 artışla 123.556 seviyesinden kapadı. Özellikle TCMB’den gelen 75 baz puan çevresindeki faiz indirim kararının endeks üzerinde zayıflatıcı etkisi çok sınırlı oldu. 

Çin’deki virüs haberi Asya piyasalarında satıcılı bir seyre hakim olurken, Güney Kore, Japonya, Tayland ve Tayvan’da da virüsün olduğu gözlendi. Diğer taraftan Davos Zirvesi’ndeki gelişmelerin endeksler üzerindeki satıcılı seyri bir miktar zayıflattığı söylenebilir. Bir diğer piyasaları meşgul eden gelişme ise ABD Başkanı Trump’ın azil sürecinin Senato’daki ilk duruşması bugün başladı. Cumhuriyetçiler ilk oturumda Beyaz Saray’dan gelen belge talebini reddettiğini açıkladı. 

Yurtiçi tarafa bakacak olursak, Dolar/TL’de 5,90 seviyesi çevresinde fiyatlamalar sürerken endeksin tarihi rekor seviyede kapanış gerçekleştirdiği görülmekte. Yurtiçi siyasi gündem bir miktar sakin, Halkbank davasıyla ilgili yeni gelişmelerin gündemi bir miktar meşgul ettiği söylenebilir. ABD’li savcılar, New York’ta görülen davalara katılmayan Halkbank’a her gün için 1 milyon dolarlık ceza verilmesini ve bu cezanın her hafta iki kat artırılması talebinde bulundu. Bu gelişme bir miktar olumsuz algı yaratmasına rağmen endeksin genel yön eğilimini değiştirecek güçte olmadığı söylenebilir.

BİST100 endeksinin teknik görünümünde 123.850 seviyesinin aşılması ile yükselişlerin 125.000 direnci ile hız kazanması beklenebilir. Böylece endeks fiyatlamalarında rekor üzerine rekor hareketi gerçekleşebilir. Olası bir kısa vadeli gevşeme potansiyelinde ise 122.500 ara destek noktası olarak ön plana çıkarken, bu seviye altında 120.000 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>