Ons Altın SARS Virüsü İle İvme Kaydetti

Haftanın ilk işlem günü ABD piyasalarının Martin Luther King’i anma günü nedeniyle kapalı olması nedeniyle piyasalarda volatilite bir miktar sakindi. Ancak Dolar varlıkları üzerinde oluşan değer kazanımının gelişmiş ülke para birimleri genelinde baskı oluşturduğu görülmekte. Bu nedenle Ons Altın’da yükselişler bir miktar baskılanırken, dün ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,79 seviyesine gerilemesi ile değerli metalin yükselişlerini 1566 seviyesine dek taşıdığı görülmekte.

Piyasalarda özellikle ABD ve Çin arasında imzalanan ilk faz anlaşması sonrasında artan risk iştahının yeni haftada endeksler üzerindeki olumlu etkisi hissedilmekte. ABD Başkanı Trump ikinci aşama anlaşması için Çin’i ziyaret edeceğini ancak anlaşmanın sağlanması için 2020 yılı Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD seçimlerinin beklenmesi gerektiğini belirtmesi önemliydi. Bu açıklamanın akabinde piyasalardaki risk iştahı bir miktar zayıflarken, Çin  dün ABD’den gerekli miktar alacak olduğu tarım ürünlerinin başka ülkelerle olan ticareti etkilemeyeceğini belirtti. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Li Xingqian ise, Çin’in rekabetçi ABD ürünleri piyasasına girişini memnuniyetle karşıladığını ve ABD’nin Çin’e ihracatı kolaylaştırmak için koşullar yaratabileceğini umduğunu dile getirdi. 

Diğer taraftan bu sabah Japonya Merkez Bankası politika faizi ve tahvil alım tutarlarında değişikliğe gitmezken, 2020 büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ettiğini açıkladı. Bu gelişme piyasalardaki risk iştahını olumlu yönde etkilerken, Çin’de SARS benzeri virüs salgınının Çin’in tatil ve yolculuk dönemi öncesi ortaya çıkması ile artan endişelerin piyasalardaki olumlu bir miktar rehaveti zayıflattığı söylenebilir. Bu gelişme ile Asya piyasaları satıcılı seyrederken, ABD vadelilerinin de bu sabah hafif aşağı yönlü ivmelenme hareketi içerisinde yer aldığını görüyoruz. Böylece Altın fiyatlarındaki yükseliş eğilimi desteklenmeye devam ediyor. Ayrıca IMF’nin küresel büyüme tahminini Hindistan öncülüğünde hafif aşağı yönlü revize etmesininde küresel borsalar üzerindeki olumsuz etkisi hissediliyor. 

Bu gelişmelerin akabinde 1575 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklar içerisine giren Ons Altın’da 1580 seviyesinin geçilmesi ile orta vadede önemli bir geçiş noktasının aşıldığını görebiliriz. Böylece yükselişlerine hız kazandırmasını beklediğimiz değerli metalde kritik 1600 direnci ilk geçiş noktası olma özelliği taşıyor. Küresel borsalarda oluşabilecek bir primlenme hareketi ile güvenli liman talebi zarar görürse, Ons Altın’da 1550 ana destek bu seviye öncesinde ise ara destek noktası olarak 1560 seviyesini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>